Extreme Networks EXTREMESWITCHING X465 48 PORTS
Prisjämförelse (1)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Extreme Networks |
| MPN | X465-48T |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 01:30 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 48 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 48.8 cm x 4.36 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Rackmonteringssats Inkluderat |
| Djup | 48.8 cm |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 48 x 1000Base-T RJ-45 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B 2 x USB Type A |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplats |
| Funktioner | Halvduplexläge, fullt duplexläge, MACsec-support, 2 fläktar, VPLS, VTEP-stöd, PFC, flexibla UFT, förberett för Insight Architechture |
| Gränssnitt | 48 x 1000Base-T RJ-45 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B 2 x USB Type A |
| Höjd | 4.36 cm |
| Inbyggda enheter | 8GB eMMC |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Krypteringsalgoritm | 128-bitars AES, 256 bitars AES |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 272K poster |
| Max antal enheter i en stapel | 8 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande programvara | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, MPLS |
| Portar | 48 x 10/100/1000 + 2 x 40 Gigabit QSFP+ (upplänk) |
| Prestanda | Aggregerad omkopplingsbar bandbredd: 364 Gbps Stackningsbandbredd: 270,8 Mpps |
| Processor | 1 |
| Producent | Extreme Networks |
| Produktbeskrivning | Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series X465-48T - switch - 48 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Protokoll för administration på distans | CLI |
| RAM | 2 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Redundant ström | Tillval |
| Standarder som följs | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3bz |
| Statusindikatorer | Status |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Till producentens hemsida | www.extremenetworks.com |
| Typ av enhet | Switch - 48 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2860035 |
| Vikt | 8 kg |
Vanliga frågor
Hur många portar har Extreme Networks X465 och vilken hastighet stöder de?
Switchen har 48 portar med 1000Base-T (Gigabit Ethernet) via RJ-45-kontakter, samt 2 portar för 40GBase-X via QSFP+ för stackning.
Vilka hanteringsportar finns på Extreme Networks X465?
Switchen har en seriell konsolport (RJ-45), en 1000Base-T RJ-45 för hantering, en mikro-USB Type B-konsolport samt två USB Type A-portar.
Är Extreme Networks X465 rackmonterbar?
Ja, en rackmonteringssats ingår och enheten har en bredd på 44 cm, djup 48,8 cm och höjd 4,36 cm (1U).
Vilka avancerade funktioner stöder Extreme Networks X465?
Switchen stöder MACsec, VPLS, VTEP, PFC, flexibla UFT och är förberedd för Insight Architecture. Den har även två fläktar och 8 GB eMMC inbyggt.
Har Extreme Networks X465 expansionsmöjligheter?
Ja, den har en expansionskortplats (1 totalt, 1 ledig) för att lägga till extra funktioner eller portar.