Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series
Typ av enhet Switch - Administrerad - staplingsbarAllmänt
44 cmBredd
44 cm x 48.8 cm x 4.36 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44 cmDimensioner och vikt
Rackmonteringssats InkluderatDiverse
48.8 cmDjup
350 WattEffekt
Luftflöde fram-bakEgenskaper
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 25 maj 2026 18:44
Frakt vid kassa
110 908 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu110 908 kr
Lägst senaste 30 dagarna109 326 kr
Lägst senaste 3 mån109 326 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Extreme Networks |
| MPN | X465-24S |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 18:44 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - Administrerad - staplingsbar |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 48.8 cm x 4.36 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Rackmonteringssats Inkluderat |
| Djup | 48.8 cm |
| Effekt | 350 Watt |
| Egenskaper | Luftflöde fram-bak |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 100 / 1000Base-X SFP 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B konsol 2 x USB Type A |
| Expansionskortplatser | 1 expansionskortplats |
| Funktioner | Routing, halvduplexläge, fullt duplexläge, MACsec-support, 2 fläktar, VTEP-stöd, PFC, VXLAN, flexibla UFT, MACsec, LRM-optikstöd, förberett för Insight Architechture |
| Gränssnitt | 24 x 100 / 1000Base-X SFP 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B konsol 2 x USB Type A |
| Höjd | 4.36 cm |
| Inbyggda enheter | 8GB eMMC |
| Installerat antal | 1 |
| Krypteringsalgoritm | 128-bitars AES, 256 bitars AES |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Max antal enheter i en stapel | 8 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande programvara | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, statisk IP-routing, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, MPLS |
| Portar | 24 x 100/1000 / SFP + 2 x 40 Gigabit QSFP+ |
| Prestanda | Aggregerad omkopplingsbar bandbredd: 316 Gbps Stackningsbandbredd: 235,1 Mpps |
| Producent | Extreme Networks |
| Produktbeskrivning | Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series X465-24S - switch - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| RAM | 2 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Redundant ström | Tillval |
| Standarder som följs | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3bz |
| Statusindikatorer | Portstatus, strömförsörjning, fläkt |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.extremenetworks.com |
| Typ av enhet | Switch - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2860036 |
| Vikt | 7.57 kg |
Vanliga frågor
Hur många SFP-portar har ExtremeSwitching X465 Series?
Den har 24 portar av typen 100/1000Base-X SFP.
Vilka typer av expansionskortplatser finns på denna switch?
Switchen har 1 expansionskortplats.
Stöder ExtremeSwitching X465 Series VXLAN?
Ja, den har stöd för VXLAN enligt specifikationerna.
Vilka mått har ExtremeSwitching X465 Series?
Måtten är 44 cm bred, 48,8 cm djup och 4,36 cm hög.
Har switchen stöd för MACsec?
Ja, den har MACsec-support enligt specifikationerna.