Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series
Prisjämförelse (1)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Extreme Networks |
| MPN | X465-48W |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 12:51 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 48 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 48.8 cm x 4.36 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Rackmonteringssats Inkluderat |
| Djup | 48.8 cm |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 48 x 1000Base-T RJ-45 UPOE - 90 W 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B 2 x USB Type A |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplats |
| Funktioner | Halvduplexläge, fullt duplexläge, MACsec-support, 2 fläktar, VPLS, VTEP-stöd, PFC, flexibla UFT, förberett för Insight Architechture |
| Gränssnitt | 48 x 1000Base-T RJ-45 UPOE - 90 W 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B 2 x USB Type A |
| Höjd | 4.36 cm |
| Inbyggda enheter | 8GB eMMC |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Krypteringsalgoritm | 128-bitars AES, 256 bitars AES |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 272K poster |
| Max antal enheter i en stapel | 8 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande programvara | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, MPLS |
| PoE (Power Over Ethernet) | UPOE |
| PoE-budget | 815 W |
| Portar | 48 x 10/100/1000 (UPOE) + 2 x 40 Gigabit QSFP+ (stapelbar) |
| Prestanda | Aggregerad omkopplingsbar bandbredd: 364 Gbps Stackningsbandbredd: 270,8 Mpps |
| Producent | Extreme Networks |
| Produktbeskrivning | Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series X465-48W - Bundle - switch - 48 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Protokoll för administration på distans | CLI |
| RAM | 2 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Redundant ström | Tillval |
| Standarder som följs | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, ITU-T Y.1731, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3bt |
| Statusindikatorer | Status |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Till producentens hemsida | www.extremenetworks.com |
| Typ av enhet | Switch - 48 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2860038 |
| Vikt | 8.38 kg |
Vanliga frågor
Vilken typ av PoE stöder ExtremeSwitching X465-serien och hur mycket effekt per port?
Switchen har 48 portar med 1000Base-T RJ-45 UPOE som levererar upp till 90 W per port, vilket är högre än standard PoE+.
Vilka stackningsmöjligheter har ExtremeSwitching X465?
Switchen har två 40GBase-X QSFP+-portar avsedda för stackning, vilket möjliggör hög bandbredd mellan staplade enheter.
Vilka hanteringsportar finns på ExtremeSwitching X465?
Den har en seriell RJ-45-konsolport, en 1000Base-T RJ-45-hanteringsport, en mikro-USB Type B-konsolport samt två USB Type A-portar.
Vad är MACsec-support och varför är det viktigt på denna switch?
MACsec (Media Access Control Security) är en krypteringsstandard på länknivå som skyddar data i transit. Switchen stöder detta, vilket ökar säkerheten i nätverket.
Hur många expansionskortplatser har ExtremeSwitching X465 och är någon ledig?
Switchen har en expansionskortplats totalt, varav en är ledig för framtida utbyggnad.