Extreme Networks ExtremeSwitching
Typ av enhet Switch - 48 portar - L3 - Administrerad - staplingsbarAllmänt
44 cmBredd
44 cm x 48.8 cm x 4.36 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44 cmDimensioner och vikt
Rackmonteringssats InkluderatDiverse
48.8 cmDjup
Gränssnitt 48 x 1000Base-T RJ-45 UPOE 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B 2 x USB Type AExpansion/Anslutning
1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplatsExpansionskortplatser
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 12:58
Frakt vid kassa
186 176 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu186 176 kr
Lägst senaste 30 dagarna183 520 kr
Lägst senaste 3 mån183 520 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Extreme Networks |
| MPN | X465I-48W |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 12:58 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 48 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 48.8 cm x 4.36 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Rackmonteringssats Inkluderat |
| Djup | 48.8 cm |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 48 x 1000Base-T RJ-45 UPOE 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B 2 x USB Type A |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplats |
| Funktioner | Halvduplexläge, fullt duplexläge, 2 fläktar, 3 fläktar, VPLS, VTEP-stöd, PFC, flexibla UFT, MACsec, förberett för Insight Architechture |
| Gränssnitt | 48 x 1000Base-T RJ-45 UPOE 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B 2 x USB Type A |
| Höjd | 4.36 cm |
| Inbyggda enheter | 8GB eMMC |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Kapacitet | IP multicastgrupper: 4000 Användarskapade VLAN/VMAN: 4092 Policyprofiler: 63 |
| Krypteringsalgoritm | 128-bitars AES, 256 bitars AES |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 272K poster |
| Max antal enheter i en stapel | 8 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande programvara | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning (ej installerad) - hot-plug |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, MPLS |
| PoE (Power Over Ethernet) | UPOE |
| Portar | 48 x 10/100/1000 (UPOE) + 2 x 40 Gigabit QSFP+ |
| Prestanda | Switchningsbandbredd: 364 Gbps Vidarebefordringsfrekvens: 270,8 Mpps Stackningsbandbredd: 160 Gbps |
| Processor | 1 |
| Producent | Extreme Networks |
| Produktbeskrivning | Extreme Networks ExtremeSwitching X465I-48W - switch - 48 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| RAM | 8 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Redundant ström | Tillval |
| Standarder som följs | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3bt |
| Statusindikatorer | Status |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning (ej installerad) - hot-plug |
| Till producentens hemsida | www.extremenetworks.com |
| Typ av enhet | Switch - 48 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2860039 |
Vanliga frågor
Hur många 40 Gbps-portar har ExtremeSwitchen för stapling?
Switchen har 2 portar av typen 40GBase-X QSFP+ som är avsedda för stapling.
Har switchen stöd för MACsec?
Ja, enligt specifikationerna har switchen stöd för MACsec (Media Access Control Security).
Vad är djupet på ExtremeSwitchen och ingår rackmonteringssats?
Djupet är 48,8 cm och en rackmonteringssats ingår enligt specifikationerna.
Vilka hanteringsportar finns på switchen?
Switchen har en seriell (konsol) RJ-45-port, en 1000Base-T RJ-45-hanteringsport, en konsol (mikro-USB) Type B samt 2 USB Type A-portar.