Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series
Typ av enhet Switch - 24 portar - Administrerad - staplingsbarAllmänt
44 cmBredd
44 cm x 48.8 cm x 4.36 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44 cmDimensioner och vikt
Rackmonteringssats InkluderatDiverse
48.8 cmDjup
Gränssnitt 24 x Gigabit / 10Gbit LAN RJ-45 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B konsol 2 x USB Type AExpansion/Anslutning
1 expansionskortplatsExpansionskortplatser
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 24 maj 2026 17:13
Frakt vid kassa
213 172 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu213 172 kr
Lägst senaste 30 dagarna210 130 kr
Lägst senaste 3 mån210 130 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Extreme Networks |
| MPN | X465-24XE |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 24 maj 2026 17:13 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 24 portar - Administrerad - staplingsbar |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 48.8 cm x 4.36 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Rackmonteringssats Inkluderat |
| Djup | 48.8 cm |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x Gigabit / 10Gbit LAN RJ-45 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B konsol 2 x USB Type A |
| Expansionskortplatser | 1 expansionskortplats |
| Funktioner | Routing, halvduplexläge, fullt duplexläge, MACsec-support, 2 fläktar, VTEP-stöd, PFC, VXLAN, flexibla UFT, MACsec, LRM-optikstöd, förberett för Insight Architechture |
| Gränssnitt | 24 x Gigabit / 10Gbit LAN RJ-45 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B konsol 2 x USB Type A |
| Höjd | 4.36 cm |
| Inbyggda enheter | 8GB eMMC |
| Krypteringsalgoritm | 128-bitars AES, 256 bitars AES |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Max antal enheter i en stapel | 8 |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande programvara | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning (ej installerad) - hot-plug |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, statisk IP-routing, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, MPLS |
| Portar | 24 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ + 2 x 40 Gigabit QSFP+ |
| Prestanda | Aggregerad omkopplingsbar bandbredd: 888 Gbps Stackningsbandbredd: 660.7 Mpps |
| Producent | Extreme Networks |
| Produktbeskrivning | Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series X465-24XE - switch - 24 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| RAM | 2 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3bz |
| Statusindikatorer | Portstatus, strömförsörjning, fläkt |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning (ej installerad) - hot-plug |
| Till producentens hemsida | www.extremenetworks.com |
| Typ av enhet | Switch - 24 portar - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2860040 |
| Vikt | 7.77 kg |
Vanliga frågor
Hur många 10 Gigabit-portar har ExtremeSwitching X465 Series?
Switchen har 24 portar som var och en stödjer både Gigabit och 10 Gigabit via RJ-45, samt 2 portar för 40 Gigabit via QSFP+ för stapling.
Vilka typer av konsolanslutningar finns på denna switch?
Den har en seriell RJ-45-konsolport, en 1000Base-T RJ-45-hanteringsport, en mikro-USB Type B-konsolport samt 2 USB Type A-portar.
Stöder ExtremeSwitching X465 Series VXLAN och MACsec?
Ja, enligt specifikationerna har den stöd för VXLAN, MACsec och PFC (Priority Flow Control).
Vad är djupet på ExtremeSwitching X465 Series?
Djupet är 48,8 cm, bredden 44 cm och höjden 4,36 cm. Rackmonteringssats ingår.
Har switchen expansionskortplatser?
Ja, den har 1 expansionskortplats för ytterligare moduler.