QNAP QSW-M408S 10GbE Layer 2 Web Managed Switch
Typ av enhet Switch - 12 portar - AdministreradAllmänt
29 cmBredd
29 cm x 12.7 cm x 4.25 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 29 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör StrömsladdDiverse
12.7 cmDjup
4713213516690EAN
1.565 kgEmballagets vikt
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 04:38
Frakt vid kassa
3 356 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu3 356 kr
Lägst senaste 30 dagarna3 321 kr
Lägst senaste 3 mån3 321 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | QNAP |
| EAN / GTIN | 4713213516690 |
| MPN | 2860047 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 04:38 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 12 portar - Administrerad |
| Bredd | 29 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 29 cm x 12.7 cm x 4.25 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 29 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Strömsladd |
| Djup | 12.7 cm |
| Emballagets vikt | 1.565 kg |
| Energiförbrukning vid drift | 12.17 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 4 x 10GBase-X SFP+ 8 x 1000Base-T RJ-45 |
| Funktioner | Webbaserad hantering, Energy Efficient Ethernet, IPv4-support, LACP-support, portbaserad VLAN, VLAN-hantering, LLDP-support, fläktlös |
| Gränssnitt | 4 x 10GBase-X SFP+ 8 x 1000Base-T RJ-45 |
| Höjd | 4.25 cm |
| Inkluderade tillbehör | Strömsladd |
| Jumbo Frame-support | 9KB |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16K poster |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets vikt 1.565 kg |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | IGMP, IGMPv2, IGMPv3 |
| Portar | 8 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 96 Gbps Ickeblockerande omkopplingsgenomströmning: 48 Gbps |
| Producent | QNAP |
| Produktbeskrivning | QNAP QSW-M408S - switch - 12 portar - Administrerad |
| Protokoll för administration på distans | RSTP |
| Standarder som följs | IEEE 802.3, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Statusindikatorer | Strömförsörjning, portöverföringshastighet, länk/akvititet, status |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.qnap.com |
| Typ av enhet | Switch - 12 portar - Administrerad |
| Undertyp | 10 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2860047 |
| Vikt | 1.145 kg |
Vanliga frågor
Hur många 10GbE-portar har QSW-M408S och vilken typ?
Switchen har 4 SFP+-modulplatser som stöder 10GbE, samt 8 Gigabit Ethernet (koppar)-portar.
Är QSW-M408S fläktlös?
Ja, switchen har 0 fläktar, vilket innebär helt fläktlös och tyst drift.
Vilka certifieringar har QSW-M408S?
Switchen är certifierad enligt CE, FCC, VCCI och BSMI.
Vilken AC-inspänning kräver switchen?
Den accepterar inspänning på 100–240 V, vilket gör den kompatibel med olika elnät.