QNAP QSW-M408-4C 10GbE Layer 2 Web Managed Switch
Typ av enhet Switch - 12 portar - AdministreradAllmänt
29 cmBredd
29 cm x 12.7 cm x 4.25 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 29 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör StrömsladdDiverse
12.7 cmDjup
4713213516713EAN
1.57 kgEmballagets vikt
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 15:36
Frakt vid kassa
5 209 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu5 209 kr
Lägst senaste 30 dagarna5 209 kr
Lägst senaste 3 mån5 209 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | QNAP |
| EAN / GTIN | 4713213516713 |
| MPN | 2860048 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 15:36 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 12 portar - Administrerad |
| Bredd | 29 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 29 cm x 12.7 cm x 4.25 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 29 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Strömsladd |
| Djup | 12.7 cm |
| Emballagets vikt | 1.57 kg |
| Energiförbrukning vid drift | 31.46 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 4 x 10GBase-X RJ-45/SFP+ 8 x 1000Base-T RJ-45 |
| Funktioner | Webbaserad hantering, Energy Efficient Ethernet, IPv4-support, LACP-support, portbaserad VLAN, VLAN-hantering, LLDP-support |
| Gränssnitt | 4 x 10GBase-X RJ-45/SFP+ 8 x 1000Base-T RJ-45 |
| Höjd | 4.25 cm |
| Inkluderade tillbehör | Strömsladd |
| Jumbo Frame-support | 9KB |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16K poster |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets vikt 1.57 kg |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | IGMP, IGMPv2, IGMPv3 |
| Portar | 8 x 10/100/1000 + 4 x kombo 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 96 Gbps Ickeblockerande omkopplingsgenomströmning: 48 Gbps |
| Producent | QNAP |
| Produktbeskrivning | QNAP QSW-M408-4C - switch - 12 portar - Administrerad |
| Protokoll för administration på distans | RSTP |
| Standarder som följs | IEEE 802.3, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Statusindikatorer | Strömförsörjning, portöverföringshastighet, länk/akvititet, status |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.qnap.com/en/product/qsw-m408-4c |
| Typ av enhet | Switch - 12 portar - Administrerad |
| Undertyp | 10 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2860048 |
| Vikt | 1.15 kg |
Vanliga frågor
Hur många 10GbE-portar har QSW-M408-4C?
Switchen har 4 Combo SFP-portar som stödjer 10GbE-anslutning, samt 8 Gigabit Ethernet-portar (RJ-45).
Har switchen stöd för autonegotiation?
Ja, QSW-M408-4C har stöd för autonegotiation, vilket automatiskt förhandlar hastighet och duplexläge.
Hur många fläktar har switchen och är den tyst?
Switchen har 1 fläkt. Ljudnivån anges inte i specifikationerna, men en fläkt indikerar aktiv kylning.
Vilken typ av strömförsörjning kräver QSW-M408-4C?
Switchen har 1 strömförsörjningsaggregat och accepterar inspänning 100-240 V AC.