Extreme Networks EXTREMESWITCHING X465 24 60/90
Prisjämförelse (1)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Extreme Networks |
| MPN | X465-24MU-24W |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 21:29 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 24 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 48.8 cm x 4.36 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Rackmonteringssats Inkluderat |
| Djup | 48.8 cm |
| Emballagets bredd | 54.8 cm |
| Emballagets djup | 59.4 cm |
| Emballagets höjd | 15.8 cm |
| Emballagets vikt | 10.49 kg |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 100/1000/2.5G/5G RJ-45 UPOE - 60 W 24 x 1000Base-T RJ-45 UPOE - 90 W 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B 2 x USB Type A |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplats |
| Funktioner | Halvduplexläge, fullt duplexläge, MACsec-support, 3 fläktar, VPLS, VTEP-stöd, PFC, flexibla UFT, förberett för Insight Architechture |
| Gränssnitt | 24 x 100/1000/2.5G/5G RJ-45 UPOE - 60 W 24 x 1000Base-T RJ-45 UPOE - 90 W 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B 2 x USB Type A |
| Höjd | 4.36 cm |
| Inbyggda enheter | 8GB eMMC |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Kapacitet | IP multicastgrupper: 4000 Användarskapade VLAN/VMAN: 4092 Policyprofiler: 63 |
| Krypteringsalgoritm | 128-bitars AES, 256 bitars AES |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 272K poster |
| Max antal enheter i en stapel | 8 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande programvara | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets bredd 54.8 cm |
| Nätdel | Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, MPLS |
| PoE (Power Over Ethernet) | UPOE |
| PoE-budget | 1668 W |
| Portar | 24 x 100/1000/2.5G/5GBase-T (UPOE) + 24 x 10/100/1000 (UPOE) + 2 x 40 Gigabit QSFP+ |
| Prestanda | Switchningsbandbredd: 696 Gbps Vidarebefordringsfrekvens: 517,9 Mpps Stackningsbandbredd: 160 Gbps |
| Producent | Extreme Networks |
| Produktbeskrivning | Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series X465-24MU-24W - Bundle - switch - 24 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Protokoll för administration på distans | CLI |
| RAM | 8 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Redundant ström | Tillval |
| Standarder som följs | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3bt |
| Statusindikatorer | Status |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Till producentens hemsida | www.extremenetworks.com |
| Typ av enhet | Switch - 24 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2860050 |
| Vikt | 8.37 kg |
Vanliga frågor
Hur många portar har Extreme Networks X465 24 60/90 och vilka hastigheter stöds?
Switchen har 24 portar som stöder hastigheter upp till 5 Gbps (100/1000/2.5G/5G) via RJ-45 UPOE, samt 2 portar för 40 Gbps QSFP+ för stapling.
Vad är maximal PoE-effekt per port på denna switch?
Switchen har UPOE-portar som levererar upp till 60 W respektive 90 W per port, vilket framgår av modellbeteckningen och specifikationerna.
Är switchen rackmonterbar och vad är dess dimensioner?
Ja, rackmonteringssats ingår. Switchen har bredd 44 cm, djup 48,8 cm och höjd 4,36 cm, vilket gör den lämplig för standardrack.
Vilka hanteringsportar finns på Extreme Networks X465 24 60/90?
Switchen har en seriell konsolport (RJ-45), en 1000Base-T hanteringsport, en mikro-USB konsolport (Typ B) samt två USB Type A-portar.
Har switchen expansionsmöjligheter?
Ja, den har en expansionskortplats (varav en är ledig) för att lägga till extra funktioner eller portar.