Philips LED-glödlampa LED 100W R7S 118mm CW D 1PF/12 R7s
92900124386112 NC-logistikkod(er)
220-240 VAC-inspänning
50000Antal brytarcykler
1 styckAntal per förpackning
15000 hBeräknad livstid
29 mmBredd
2,9 cmDiameter
JaDimbar
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
Inga erbjudanden matchar filtren.
Historik
Prishistorik
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8718699780395 |
| MPN | 2884189 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 22:42 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 929001243861 |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Antal brytarcykler | 50000 |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Beräknad livstid | 15000 h |
| Bredd | 29 mm |
| Diameter | 2,9 cm |
| Dimbar | Ja |
| Djup | 118 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718699780395 |
| EOC-kod | 871869978039501 |
| Effektfaktor | 0,8 |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 100 W |
| Energieffektivitetsklass (gammal) | E |
| Energiförbrukning per 1 000 timmar | 14 kWh |
| Energiklass | E |
| Färgkod | 840 | CCT of 4000K |
| Färgtemperatur | 4000 K |
| Färgtemperatur (max) | 4000 K |
| Färgtemperatur (min) | 4000 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 80 |
| Fäste/lock | R7s |
| Förpackning | Antal per förpackning 1 styck |
| Förpackningens bredd | 63 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 170 g |
| Förpackningens höjd | 146 mm |
| Förpackningens nettovikt | 140 g |
| Glas färg | Transparent |
| Glas typ | Klar |
| Höjd | 118 mm |
| Ingångsfrekvens | 50-60 hz |
| Konsekvent färgåtergivning (SDCM) | 6 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Lampans form | Reflektor |
| Lampans livslängd | 15000 h |
| Lampans livslängd (vid 2,7 timmars användning/dag) | 15 År |
| Lampans ström | 74 mA |
| Lampor | 14 W |
| Lampteknik | LED |
| Lamptyp | LED |
| Ljusflöde | 1800 LM |
| Ljusflödesbibehållningsfaktor | 70% |
| Ljusfördelning | Ej riktat |
| Ljusutbyte | 128 lm/W |
| Logistikdata | EAN/UPC/GTIN 8718699780395 |
| Låddjup | 30 mm |
| Material | Plast |
| Material, hölje | Plast |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 14 W |
| Märkeffekt | 14 W |
| Märkvärde för ljusflöde | 1800 LM |
| Nominellt ljusflödesvärde | 1800 LM |
| Omedelbart full ljusstyrka | Ja |
| Placeringar som kan användas | inomhus |
| Prestanda | Lampor 14 W |
| Producent | Philips |
| Produktlängd | 118 mm |
| Produktnamn | LED 100W R7S 118mm CW D 1PF SRT4 |
Vanliga frågor
Vilken sockel har Philips LED-glödlampa R7S 118mm?
Denna glödlampa har en R7s-sockel, vilket är en dubbeländad sockel som ofta används i arbetslampor, strålkastare och vissa taklampor.
Är lampan dimbar?
Ja, enligt specifikationerna är denna Philips LED-glödlampa dimbar, vilket innebär att du kan justera ljusstyrkan med en kompatibel dimmer.
Vilka mått har lampan?
Lampans bredd är 29 mm, djupet är 118 mm och diametern är 2,9 cm. Den är avlång och passar i armaturer avsedda för R7s-lampor med längden 118 mm.
Vilken spänning kräver lampan?
Lampan är avsedd för AC-inspänning 220-240 V, vilket är standard i svenska hushåll.