MikroTik CSS610-8G-2S+IN Cloud Smart 10-Port Switch (8x 1G RJ45 / 2x 10G SFP+)
Typ av enhet Switch - 10 portar - smartAllmänt
20 cmBredd
20 cm x 16.7 cm x 4.6 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 20 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör K-48 fästset, monteringsöron ramDiverse
16.7 cmDjup
4752224006929EAN
11 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 12:15
Frakt vid kassa
1 171 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu1 171 kr
Lägst senaste 30 dagarna1 162 kr
Lägst senaste 3 mån1 162 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | MikroTik |
| EAN / GTIN | 4752224006929 |
| MPN | 2884266 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 12:15 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 10 portar - smart |
| Bredd | 20 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 20 cm x 16.7 cm x 4.6 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 20 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör K-48 fästset, monteringsöron ram |
| Djup | 16.7 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 11 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 1 x 1000Base-T RJ-45 PoE-ingång 7 x 1000Base-T RJ-45 2 x 10GBase-X SFP+ |
| Flash-minne | 64 KB |
| Funktioner | MAC-adressfiltrering, VLAN-stöd, portspegling, bandbreddskontroll |
| Gränssnitt | 1 x 1000Base-T RJ-45 PoE-ingång 7 x 1000Base-T RJ-45 2 x 10GBase-X SFP+ |
| Höjd | 4.6 cm |
| Inkluderade tillbehör | K-48 fästset, monteringsöron ram |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 100,000 timmar |
| Max temperatur vid drift | 60 °C |
| Medföljande programvara | MikroTik SwOS |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -20 °C |
| Min temperatur vid drift | -20 °C |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Nätspänning | Likström 12 - 57 V |
| PoE (Power Over Ethernet) | Passiv PoE |
| Portar | 8 x 10/100/1000 + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Ickeblockerande omkopplingsgenomströmning: 28 Gbps Växlingskapacitet: 56 Gbps Vidarebefordringsfrekvens: 41.7 Mpps |
| Producent | MikroTik |
| Produktbeskrivning | MikroTik Cloud Smart Switch CSS610-8G-2S+IN - switch - 10 portar - smart - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara MikroTik SwOS |
| Standarder som följs | EAC, RoHS |
| Statusindikatorer | Strömförsörjning, länk/akvititet |
| Strömtillförsel | Likström 12 - 57 V |
| Till producentens hemsida | www.mikrotik.com/ |
| Typ av enhet | Switch - 10 portar - smart |
| Undertyp | 10 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2884266 |
Vanliga frågor
Vilka portar har MikroTik CSS610-8G-2S+IN?
Switchen har 8 st 1G RJ45-portar och 2 st 10G SFP+-platser.
Vilket operativsystem använder switchen?
Switchen använder SwitchOS Lite som installerat operativsystem.
Vilka är måtten på MikroTik CSS610-8G-2S+IN?
Switchen har måtten 200 mm bred, 167 mm djup och 46 mm hög.
Vilken IP-klassificering har switchen?
Switchen har IP20-klassificering, vilket innebär skydd mot fasta föremål större än 12 mm, men inte mot vatten.
Har switchen stöd för 10G?
Ja, den har stöd för 10G via de två SFP+-platserna.