Philips LED-glödlampa Spot 5W/822-827 (35W) 12V WarmGlow Dimmable GU5.3
92900190475512 NC-logistikkod(er)
12 AC electronicAC-inspänning
50000Antal brytarcykler
36°Beam angle
15000 hBeräknad livstid
51 mmBredd
>80Color rendering index(Ra)
2200-2700 Kelvin (golden to warm whiteColour temperature

Butiker
Prisjämförelse (3)
proshop.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 13:30
Frakt vid kassa
103 kr
Till butikelgiganten.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 23:28
Frakt vid kassa
129 kr
Till butikpower.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 17:53
Frakt vid kassa
129 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu103 kr
Lägst senaste 30 dagarna103 kr
Lägst senaste 3 mån103 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| Modell | Philips 871869977399100 |
| EAN / GTIN | 8718699773991 |
| MPN | 2884292 |
| I lager hos | 3 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 17:53 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 929001904755 |
| AC-inspänning | 12 AC electronic |
| Antal brytarcykler | 50000 |
| Beam angle | 36° |
| Beräknad livstid | 15000 h |
| Bredd | 51 mm |
| Color rendering index(Ra) | >80 |
| Colour temperature | 2200-2700 Kelvin (golden to warm white |
| Consumption | 5 W |
| Diameter | 5,05 cm |
| Dimbar | Ja |
| Dimensions (⌀ × H) | 50 mm × 44 mm |
| Dimmable | Yes |
| Djup | 44,5 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718699773991 |
| EOC-kod | 871869977399100 |
| Effektfaktor | 0,7 |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 35 W |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Energiförbrukning per 1 000 timmar | 5 kWh |
| Energiklass | G |
| Färgkod | 822-827 | tunable warm white |
| Färgtemperatur (max) | 2700 K |
| Färgtemperatur (min) | 2200 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 80 |
| Fäste/lock | GU5.3 |
| Förpackning | Förpackningens bredd 63 mm |
| Förpackningens bredd | 63 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 70 g |
| Förpackningens höjd | 127 mm |
| Förpackningens nettovikt | 50 g |
| Glas färg | Transparent |
| Glas typ | Klar |
| Höjd | 45 mm |
| Ingångsfrekvens | 50-60 hz |
| Konsekvent färgåtergivning (SDCM) | 6 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Kvicksilverinnehåll | 0 mg |
| Lampans form | Spot |
| Lampans livslängd | 25000 h |
| Lampans livslängd (vid 2,7 timmars användning/dag) | 25 År |
| Lampans ström | 480 mA |
| Lampor | 5 W |
| Lampteknik | LED |
| Lamptyp | LED |
| Lifetime | 25000 hours |
| Ljusflöde | 345 LM |
| Ljusflödesbibehållningsfaktor | 70% |
| Ljusfördelning | Riktande |
| Ljusutbyte | 69 lm/W |
| Logistikdata | EAN/UPC/GTIN 8718699773991 |
| Lumen (lm) | 345 |
| Låddjup | 53 mm |
| Material | Glas |
| Material, hölje | Glas |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 5 W |
| Märkeffekt | 5 W |
| Märkvärde för ljusflöde | 345 LM |
Vanliga frågor
Vilken ljusfärg har denna LED-spot och kan den ändras?
Lampan har WarmGlow-teknik och en färgtemperatur på 2200-2700 Kelvin, vilket ger ett varmt sken från gyllene till varmvitt. Färgtemperaturen ändras när du dimrar lampan.
Är lampan dimbar och vilken typ av dimmer krävs?
Ja, lampan är dimbar. Den är avsedd för 12 V AC elektronisk dimmer (specificerat som AC-inspänning 12 AC electronic).
Vad är ljusets spridningsvinkel och passar den som spot?
Strålvinkeln är 36°, vilket ger ett riktat ljus som passar bra som spotbelysning, till exempel i takspotar eller skenor.