Danfoss ally radiator thermostat
Produkttyp ElementtermostatAllmänt
Trådlös - ZigBeeAnslutning
Trådlös - ZigBeeAnslutningsteknik
Formfaktor AA / LR6Batteri
JaBatteri inkluderat
2 årBatteriets livslängd
LCDBildskärm
5.5 cmBredd

Butiker
Prisjämförelse (4)
proshop.se
Ej i lagerUppdaterad 17 maj 2026 04:58
Frakt vid kassa
569 kr
Till butikelgiganten.se
Ej i lagerUppdaterad 18 maj 2026 19:15
Frakt vid kassa
799 kr
Till butikdatabyran.nu
OkändUppdaterad 18 maj 2026 19:57
Frakt vid kassa
1 249 kr
Till butikpower.se
I lagerUppdaterad 19 maj 2026 10:48
Frakt vid kassa
1 599 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu569 kr
Lägst senaste 30 dagarna569 kr
Lägst senaste 3 mån569 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Danfoss |
| Modell | Danfoss 014G2440 |
| EAN / GTIN | 5702425245015 |
| MPN | 2884327 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 19 maj 2026 10:48 |
| Allmänt | Produkttyp Elementtermostat |
| Anslutning | Trådlös - ZigBee |
| Anslutningsteknik | Trådlös - ZigBee |
| Batteri | Formfaktor AA / LR6 |
| Batteri inkluderat | Ja |
| Batteriets livslängd | 2 år |
| Bildskärm | LCD |
| Bredd | 5.5 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 5.5 cm |
| Diverse | Färg RAL 9016 |
| Emballagets vikt | 251 g |
| Energiförbrukning vid drift | 1.2 Watt |
| Erforderligt antal | 2 |
| Formfaktor | AA / LR6 |
| Frekvensband | 2.4 Ghz |
| Funktioner | Lågt batteriindikator, "öppet fönster"-detektering, manual mode, barnsäker, frostskydd |
| Färg | RAL 9016 |
| Garanti | 2 års garanti |
| Integrerade sensorer | Temperatur |
| Intelligent assistent | Alexa, Google Assistant |
| Internet of Things (IoT) | Kompatibel med Internet of Things (IoT) Ja |
| Kommunikationsteknologi | Zigbee |
| Kompatibel med Internet of Things (IoT) | Ja |
| Ljudnivå | 30 dBA |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Miljö | Inomhus |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Mått och vikt | Bredd 5.5 cm |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets vikt 251 g |
| Producent | Danfoss |
| Produktbeskrivning | Danfoss Ally - elementtermostat - adapter type: RAV; RA; RAVL; M30 - ZigBee - RAL 9016 |
| Produkttyp | Elementtermostat |
| Standarder som följs | EAC, UKCA, REACH, EU RoHS, WEEE, IP20 |
| Strömkälla | Batteri |
| Temperaturområde | 5 - 35 °C |
| Till producentens hemsida | store.danfoss.com/dk/da/Varmeautomatik/R... |
| Tillförd spänning | 1.5 V |
| Varunummer | 2884327 |
| Vikt | 200 g |
Vanliga frågor
Vilken batterityp använder Danfoss Ally radiator thermostat och hur länge räcker batteriet?
Termostaten använder ett AA/LR6-batteri som ingår i förpackningen. Batteriets livslängd anges till 2 år.
Vilken anslutningsteknik använder termostaten och är den kompatibel med ZigBee?
Danfoss Ally radiator thermostat använder trådlös ZigBee-anslutning, vilket innebär att den kan integreras i ZigBee-baserade smarta hem-system.
Vilken typ av display har termostaten och vilken färg är den?
Termostaten har en LCD-skärm och är utförd i färgen RAL 9016 (vit).
Vad är produktens bredd och dimensioner?
Bredden är 5,5 cm och dimensionerna anges som BxDxH 5,5 cm, vilket innebär att den är kompakt och passar de flesta element.
Ingår batteri i förpackningen och vad är emballagets vikt?
Ja, batteri ingår. Emballagets vikt är 251 gram.