Philips LED-glödlampa Spot MR11 3.5W/827 (35W) 36° GU10
92900136465512 NC-logistikkod(er)
220-240 VAC-inspänning
50000Antal brytarcykler
1 styckAntal per förpackning
25000 hBeräknad livstid
36 mmBredd
RoHSCertifikat för överensstämmelse
3,6 cmDiameter

Butiker
Prisjämförelse (2)
elgiganten.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 03:15
Frakt vid kassa
69 kr
Till butikpower.se
I lagerUppdaterad 20 maj 2026 08:36
Frakt vid kassa
69 kr
Till butikproshop.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 03:38
Frakt vid kassa
76 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu69 kr
Lägst senaste 30 dagarna76 kr
Lägst senaste 3 mån76 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| Modell | Philips 871869977591900 |
| EAN / GTIN | 8718699775919 |
| MPN | 2884382 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 03:38 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 929001364655 |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Antal brytarcykler | 50000 |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Beräknad livstid | 25000 h |
| Bredd | 36 mm |
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Diameter | 3,6 cm |
| Dimbar | Nej |
| Djup | 50 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718699775919 |
| EOC-kod | 871869977591900 |
| Effektfaktor | 0,4 |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 35 W |
| Energieffektivitetsklass (gammal) | A+ |
| Energiförbrukning per 1 000 timmar | 4 kWh |
| Energiklass | G |
| Färgkod | 827 | CCT of 2700K |
| Färgtemperatur | 2700 K |
| Färgtemperatur (max) | 2700 K |
| Färgtemperatur (min) | 2700 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 80 |
| Fäste/lock | GU10 |
| Förpackning | Antal per förpackning 1 styck |
| Förpackningens bredd | 63 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 40 g |
| Förpackningens höjd | 127 mm |
| Förpackningens nettovikt | 30 g |
| Garantiperiod | 2 År |
| Glas färg | Transparent |
| Glas typ | Mätt |
| Höjd | 50 mm |
| Ingångsfrekvens | 50-60 hz |
| Konsekvent färgåtergivning (SDCM) | 6 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Lampans form | Spot |
| Lampans livslängd | 25000 h |
| Lampans livslängd (vid 2,7 timmars användning/dag) | 25 År |
| Lampans ström | 30 mA |
| Lampor | 3,5 W |
| Lampteknik | LED |
| Lamptyp | LED |
| Ljusflöde | 240 LM |
| Ljusflödesbibehållningsfaktor | 70% |
| Ljusfördelning | Riktande |
| Ljusutbyte | 68 lm/W |
| Logistikdata | EAN/UPC/GTIN 8718699775919 |
| Lämplig som accentbelysning | Ja |
| Låddjup | 36 mm |
| Material | Plast |
| Material, hölje | Plast |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 3,5 W |
| Märkeffekt | 3,5 W |
| Märkvärde för ljusflöde | 240 LM |
| Märkvärde för strålvinkel | 36° |
| Märkvärde för toppintensitet | 450 CD |
| Nominellt ljusflödesvärde | 240 LM |
| Omedelbart full ljusstyrka | Ja |
Vanliga frågor
Vad är motsvarande effekt för denna LED-lampa jämfört med en traditionell glödlampa?
Philips LED-glödlampa Spot MR11 3.5W/827 (35W) 36° GU10 har en effekt på 3,5 W men motsvarar en 35 W glödlampa i ljusstyrka.
Är denna lampa dimbar?
Nej, enligt specifikationerna är denna lampa inte dimbar.
Vilken sockel och spänning kräver lampan?
Lampan har en GU10-sockel och kräver en AC-inspänning på 220-240 V.
Vilka mått har lampan?
Lampan har en diameter på 3,6 cm, en bredd på 36 mm och ett djup på 50 mm.