Philips LED-glödlampa Standard 10.5W/827 (100W) Frosted E27
92900202615512 NC-logistikkod(er)
220-240 VAC-inspänning
20000Antal brytarcykler
15000 hBeräknad livstid
60 mmBredd
6 cmDiameter
NejDimbar
104 mmDjup

Butiker
Prisjämförelse (2)
elgiganten.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 15:39
Frakt vid kassa
53 kr
Till butikproshop.se
OkändUppdaterad 28 maj 2026 18:59
Frakt vid kassa
79 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu53 kr
Lägst senaste 30 dagarna53 kr
Lägst senaste 3 mån53 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| Modell | Philips 871869976301500 |
| EAN / GTIN | 8718699763015 |
| MPN | 2884545 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 18:59 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 929002026155 |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Antal brytarcykler | 20000 |
| Beräknad livstid | 15000 h |
| Bredd | 60 mm |
| Diameter | 6 cm |
| Dimbar | Nej |
| Djup | 104 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718699763015 |
| EOC-kod | 871869976301500 |
| Effektfaktor | 0,52 |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 100 W |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Energiförbrukning per 1 000 timmar | 11 kWh |
| Energiklass | D |
| Fri från tungmetaller | Hg (kvicksilver) |
| Färgkod | 827 | CCT of 2700K |
| Färgtemperatur | 2700 K |
| Färgtemperatur (max) | 2700 K |
| Färgtemperatur (min) | 2700 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 80 |
| Fäste/lock | E27 |
| Förpackning | Förpackningens bredd 63 mm |
| Förpackningens bredd | 63 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 100 g |
| Förpackningens höjd | 146 mm |
| Förpackningens nettovikt | 60 g |
| Glas färg | Transparent |
| Glas typ | Klar |
| Höjd | 104 mm |
| Ingångsfrekvens | 50-60 hz |
| Konsekvent färgåtergivning (SDCM) | 6 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Kvicksilverinnehåll | 0 mg |
| Lampans form | A-formad |
| Lampans livslängd | 15000 h |
| Lampans livslängd (vid 2,7 timmars användning/dag) | 15 År |
| Lampans ström | 90 mA |
| Lampor | 10,5 W |
| Lampteknik | LED |
| Lamptyp | LED |
| Ljusflöde | 1521 LM |
| Ljusflödesbibehållningsfaktor | 70% |
| Ljusfördelning | Ej riktat |
| Ljusutbyte | 144 lm/W |
| Logistikdata | EAN/UPC/GTIN 8718699763015 |
| Låddjup | 65 mm |
| Material | Glas |
| Material, hölje | Glas |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 10,5 W |
| Märkeffekt | 10,5 W |
| Märkvärde för ljusflöde | 1521 LM |
| Nominellt ljusflödesvärde | 1521 LM |
| Omedelbart full ljusstyrka | Ja |
| Placeringar som kan användas | inomhus |
| Prestanda | Lampor 10,5 W |
| Producent | Philips |
| Produktlängd | 104 mm |
Vanliga frågor
Kan denna LED-lampa dimmas?
Nej, denna Philips LED-glödlampa är inte dimbar enligt specifikationerna.
Vilken sockel och spänning kräver lampan?
Lampan har en E27-sockel och kräver en AC-inspänning på 220-240 V.
Vilka mått har lampan?
Lampan har en diameter på 6 cm, en bredd på 60 mm och ett djup på 104 mm.
Vad är ljusfärgen och effektfaktorn?
Lampan har ljusfärgen 827 (varmvit, 2700K) och en effektfaktor på 0,52.