Philips LED-glödlampa Classic Standard 17.5W/827 (150W) frosted E27
92900237260112 NC-logistikkod(er)
220-240 VAC-inspänning
20000Antal brytarcykler
1 styckAntal per förpackning
15000 hBeräknad livstid
70 mmBredd
RoHSCertifikat för överensstämmelse
7 cmDiameter
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (2)
elgiganten.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 02:08
Frakt vid kassa
103 kr
Till butikproshop.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 20:13
Frakt vid kassa
123 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu103 kr
Lägst senaste 30 dagarna103 kr
Lägst senaste 3 mån103 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| Modell | Philips 871869976457900 |
| EAN / GTIN | 8718699764579 |
| MPN | 2884559 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 20:13 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 929002372601 |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Antal brytarcykler | 20000 |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Beräknad livstid | 15000 h |
| Bredd | 70 mm |
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Diameter | 7 cm |
| Dimbar | Nej |
| Djup | 121 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718699764579 |
| EOC-kod | 871869976457900 |
| Effektfaktor | 0,51 |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 150 W |
| Energieffektivitetsklass (gammal) | A++ |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Energiförbrukning per 1 000 timmar | 18 kWh |
| Energiklass | D |
| Färgkod | 827 | CCT of 2700K |
| Färgtemperatur | 2700 K |
| Färgtemperatur (max) | 2700 K |
| Färgtemperatur (min) | 2700 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 80 |
| Fäste/lock | E27 |
| Förpackning | Antal per förpackning 1 styck |
| Förpackningens bredd | 75 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 60 g |
| Förpackningens höjd | 177 mm |
| Förpackningens nettovikt | 30 g |
| Förpackningstyp | Låda |
| Garantiperiod | 2 År |
| Glas typ | Mätt |
| Höjd | 121 mm |
| Ingångsfrekvens | 50-60 hz |
| Konsekvent färgåtergivning (SDCM) | 6 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Lampans form | A-formad |
| Lampans livslängd | 15000 h |
| Lampans livslängd (vid 2,7 timmars användning/dag) | 15 År |
| Lampans ström | 150 mA |
| Lampor | 17,5 W |
| Lampteknik | LED |
| Lamptyp | LED |
| Ljusflöde | 2452 LM |
| Ljusflödesbibehållningsfaktor | 70% |
| Ljusfördelning | Ej riktat |
| Ljusutbyte | 140 lm/W |
| Logistikdata | EAN/UPC/GTIN 8718699764579 |
| Låddjup | 75 mm |
| Material | Glas |
| Material, hölje | Glas |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 17,5 W |
| Märkeffekt | 17,5 W |
| Märkvärde för ljusflöde | 2452 LM |
| Nominellt ljusflödesvärde | 2452 LM |
| Omedelbart full ljusstyrka | Ja |
| Placeringar som kan användas | inomhus |
| Prestanda | Lampor 17,5 W |
Vanliga frågor
Vad är ljusstyrkan på denna LED-glödlampa jämfört med en traditionell glödlampa?
Philips LED-glödlampa Classic Standard 17.5W/827 (150W) frosted E27 har en effekt på 17,5 watt men ger motsvarande ljus som en 150-watts traditionell glödlampa, enligt specifikationen.
Kan denna lampa dimmas?
Nej, denna Philips LED-glödlampa är inte dimbar enligt specifikationen.
Vilken sockel och spänning kräver lampan?
Lampan har E27-sockel och kräver en AC-inspänning på 220-240 V.
Vilka mått har lampan?
Lampans diameter är 7 cm, bredd 70 mm och djup 121 mm.