Philips LED-glödlampa Standard 5W/922-927 (40W) Clear WarmGlow Dimmable E27
92900239160112 NC-logistikkod(er)
220-240 VAC-inspänning
20000Antal brytarcykler
1 styckAntal per förpackning
15000 hBeräknad livstid
6 mmBredd
6 cmDiameter
JaDimbar
Bild saknas
Historik
Prishistorik
Lägsta pris nu86 kr
Lägst senaste 30 dagarna86 kr
Lägst senaste 3 mån86 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8718699770525 |
| MPN | 929002391601 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 27 maj 2026 05:39 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 929002391601 |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Antal brytarcykler | 20000 |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Beräknad livstid | 15000 h |
| Bredd | 6 mm |
| Diameter | 6 cm |
| Dimbar | Ja |
| Djup | 106 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718699770525 |
| EOC-kod | 871869977052500 |
| Effektfaktor | 0,7 |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 40 W |
| Färgtemperatur | 2200 K |
| Färgtemperatur (max) | 2700 K |
| Färgtemperatur (min) | 2700 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 90 |
| Fäste/lock | E27 |
| Förpackning | Antal per förpackning 1 styck |
| Förpackningens bredd | 63 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 98 g |
| Förpackningens höjd | 146 mm |
| Förpackningens nettovikt | 60 g |
| Förpackningstyp | Låda |
| Glas färg | Transparent |
| Glas typ | Klar |
| Höjd | 10,6 mm |
| Ingångsfrekvens | 50 - 60 hz |
| Konsekvent färgåtergivning (SDCM) | 6 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Kvicksilverinnehåll | 0 mg |
| Lampans form | A-formad |
| Lampans livslängd | 15000 h |
| Lampans livslängd (vid 2,7 timmars användning/dag) | 15 År |
| Lampans ström | 32 mA |
| Lampor | 5 W |
| Lamptyp | LED |
| Ljusflöde | 470 LM |
| Ljusflödesbibehållningsfaktor | 70% |
| Ljusfördelning | Ej riktat |
| Ljusutbyte | 94 lm/W |
| Logistikdata | EAN/UPC/GTIN 8718699770525 |
| Låddjup | 65 mm |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 5 W |
| Märkeffekt | 5 W |
| Märkvärde för ljusflöde | 470 LM |
| Märkvärde för strålvinkel | 270° |
| Omedelbart full ljusstyrka | Ja |
| Placeringar som kan användas | inomhus |
| Prestanda | Lampor 5 W |
| Producent | Philips |
| Produktlängd | 106 mm |
| Produktnamn | LED classic 40W A60 E27 CL WGD90 SRT4 |
| SAP-bredd per del | 6,300 cm |
| SAP-höjd per del | 14,600 cm |
| SAP-längd per del | 6,500 cm |
| Spridningsvinkel | 270° |
| Spänning | 220 - 240 V |
Vanliga frågor
Vad är skillnaden mellan färgtemperaturerna 922 och 927 på denna lampa?
Färgtemperatur 922 motsvarar 2200 K (varmt ljus) och 927 motsvarar 2700 K (varmvitt ljus). Lampan har WarmGlow-teknik som gör att ljuset blir varmare när den dimmas.
Kan denna lampa användas med en dimmer?
Ja, lampan är dimbar. Den har WarmGlow-funktion som gör att ljuset blir varmare vid neddimning.
Vilken sockel har denna lampa?
Lampan har en E27-sockel, vilket är standard för många armaturer i hemmet.
Vad är lampans effekt och ljusstyrka jämfört med en traditionell glödlampa?
Lampan har en effekt på 5 W och motsvarar en 40 W glödlampa. Den har en klar (clear) glaskupa.