Philips LED-glödlampa Classic Candle 4.3W/827 (40W) Frosted 2-pack E14
92900134536812 NC-logistikkod(er)
220-240 VAC-inspänning
20000Antal brytarcykler
1 styckAntal per förpackning
15000 hBeräknad livstid
35 mmBredd
80Color rendering (Ra)
2700 Kelvin (warm white)Color temperature

Butiker
Prisjämförelse (2)
elgiganten.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 20:57
Frakt vid kassa
79 kr
Till butikproshop.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 23:01
Frakt vid kassa
96 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu79 kr
Lägst senaste 30 dagarna82 kr
Lägst senaste 3 mån82 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| Modell | Philips 099 |
| EAN / GTIN | 8718699777692 |
| MPN | 2884673 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 20:57 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 929001345368 |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Antal brytarcykler | 20000 |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Beräknad livstid | 15000 h |
| Bredd | 35 mm |
| Color rendering (Ra) | 80 |
| Color temperature | 2700 Kelvin (warm white) |
| Consumption | 4.3W |
| Diameter | 3,5 cm |
| Dimbar | Nej |
| Dimensions (ØxH) | 35x97 mm |
| Dimmable | No |
| Djup | 97 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718699777692 |
| EOC-kod | 871869977769200 |
| Effektfaktor | 0,51 |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 40 W |
| Energieffektivitetsklass (gammal) | A++ |
| Energiförbrukning per 1 000 timmar | 5 kWh |
| Energiklass | F |
| EyeComfort | Yes |
| Färgkod | 827 | CCT of 2700K |
| Färgtemperatur | 2700 K |
| Färgtemperatur (max) | 2700 K |
| Färgtemperatur (min) | 2700 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 80 |
| Fäste/lock | E14 |
| Förpackning | Antal per förpackning 1 styck |
| Förpackningens bredd | 85 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 70 g |
| Förpackningens höjd | 146 mm |
| Förpackningens nettovikt | 30 g |
| Förpackningstyp | Låda |
| Glas typ | Mätt |
| Höjd | 97 mm |
| Ingångsfrekvens | 50-60 hz |
| Konsekvent färgåtergivning (SDCM) | 6 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Kvicksilverinnehåll | 0 mg |
| Lampans form | Stearinljus |
| Lampans livslängd | 15000 h |
| Lampans livslängd (vid 2,7 timmars användning/dag) | 15 År |
| Lampans ström | 40 mA |
| Lampor | 4,3 W |
| Lampteknik | LED |
| Lamptyp | LED |
| Lifetime | 15000 hours |
| Ljusflöde | 470 LM |
| Ljusflödesbibehållningsfaktor | 70% |
| Ljusfördelning | Ej riktat |
| Ljusutbyte | 109 lm/W |
| Logistikdata | EAN/UPC/GTIN 8718699777692 |
| Lumen (lm) | 470 |
| Låddjup | 46 mm |
| Material | Glas |
| Material, hölje | Glas |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 4,3 W |
Vanliga frågor
Vilken sockel har Philips LED-glödlampa Classic Candle 4.3W/827?
Den har E14-sockel, vilket är en mindre skruvsockel som ofta används i mindre lampor och ljuskronor.
Kan denna LED-lampa dimmas?
Nej, denna lampa är inte dimbar enligt specifikationerna.
Vilken ljusfärg har lampan?
Lampan har en färgtemperatur på 2700 Kelvin, vilket ger ett varmvitt ljus.
Vilka mått har lampan?
Lampan har en diameter på 35 mm och en höjd på 97 mm, vilket motsvarar en klassisk ljusform (candle).