Philips LED-glödlampa Classic Standard 8.5W/827 (75W) Clear E27
92900202545512 NC-logistikkod(er)
220-240 VAC-inspänning
20000Antal brytarcykler
15000 hBeräknad livstid
60 mmBredd
6 cmDiameter
NejDimbar
104 mmDjup
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (2)
elgiganten.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 18:24
Frakt vid kassa
47 kr
Till butikproshop.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 00:27
Frakt vid kassa
64 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu47 kr
Lägst senaste 30 dagarna47 kr
Lägst senaste 3 mån47 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| Modell | Philips 871869976299500 |
| EAN / GTIN | 8718699762995 |
| MPN | 2885214 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 18:24 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 929002025455 |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Antal brytarcykler | 20000 |
| Beräknad livstid | 15000 h |
| Bredd | 60 mm |
| Diameter | 6 cm |
| Dimbar | Nej |
| Djup | 104 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718699762995 |
| EOC-kod | 871869976299500 |
| Effektfaktor | 0,52 |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 75 W |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Energiförbrukning per 1 000 timmar | 9 kWh |
| Energiklass | E |
| Fri från tungmetaller | Hg (kvicksilver) |
| Färgkod | 827 | CCT of 2700K |
| Färgtemperatur | 2700 K |
| Färgtemperatur (max) | 2700 K |
| Färgtemperatur (min) | 2700 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 80 |
| Fäste/lock | E27 |
| Förpackning | Förpackningens bredd 63 mm |
| Förpackningens bredd | 63 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 100 g |
| Förpackningens höjd | 146 mm |
| Förpackningens nettovikt | 60 g |
| Glas färg | Transparent |
| Glas typ | Klar |
| Höjd | 104 mm |
| Ingångsfrekvens | 50-60 hz |
| Konsekvent färgåtergivning (SDCM) | 6 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Kvicksilverinnehåll | 0 mg |
| Lampans form | Globlampa |
| Lampans livslängd | 15000 h |
| Lampans livslängd (vid 2,7 timmars användning/dag) | 15 År |
| Lampans ström | 70 mA |
| Lampor | 8,5 W |
| Lampteknik | LED |
| Lamptyp | LED |
| Ljusflöde | 1055 LM |
| Ljusflödesbibehållningsfaktor | 70% |
| Ljusfördelning | Ej riktat |
| Ljusutbyte | 124 lm/W |
| Logistikdata | EAN/UPC/GTIN 8718699762995 |
| Låddjup | 65 mm |
| Material | Glas |
| Material, hölje | Glas |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 8,5 W |
| Märkeffekt | 8,5 W |
| Märkvärde för ljusflöde | 1055 LM |
| Nominellt ljusflödesvärde | 1055 LM |
| Omedelbart full ljusstyrka | Ja |
| Placeringar som kan användas | inomhus |
| Prestanda | Lampor 8,5 W |
| Producent | Philips |
| Produktlängd | 104 mm |
Vanliga frågor
Kan denna LED-lampa dimras?
Nej, denna Philips LED-glödlampa är inte dimbar enligt specifikationerna.
Vilken sockel har lampan?
Lampan har en E27-sockel, vilket är standard för många glödlampor.
Vad är ljusfärgen på denna lampa?
Lampan har färgkoden 827, vilket innebär varmvitt ljus med en färgtemperatur på 2700 Kelvin.
Vilka mått har lampan?
Lampan har en bredd på 60 mm, ett djup på 104 mm och en diameter på 6 cm.