TEAC TN-175-B - Skivspelare Black
Ja45 rpm adapter
50-60 hzAC-adapter, frekvens
100-240 VAC-adapter, inspänning
0,5 AAC-adapter, maxbelastning
12 VAC-adapter, nätspänning
Antal USB-portar 0Anslutningar
0Antal USB-portar
20,8 cmArmlängd
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 10:11
Frakt vid kassa
1 904 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu1 904 kr
Lägst senaste 30 dagarna1 904 kr
Lägst senaste 3 mån1 904 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Teac |
| Modell | TN-175 |
| EAN / GTIN | 4907034223329 |
| MPN | 2885246 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 10:11 |
| 45 rpm adapter | Ja |
| AC-adapter, frekvens | 50-60 hz |
| AC-adapter, inspänning | 100-240 V |
| AC-adapter, maxbelastning | 0,5 A |
| AC-adapter, nätspänning | 12 V |
| Anslutningar | Antal USB-portar 0 |
| Antal USB-portar | 0 |
| Armlängd | 20,8 cm |
| Bredd | 420 mm |
| Bruksanvisning | Ja |
| Damskydd medföljer | Ja |
| Diameter, skivtallrik | 29 cm |
| Djup | 355 mm |
| Egenskaper | Modell Remdriven skivtallrik |
| Funktion | Helautomatisk |
| Förpackning | Vikt inkl. förpackning 4,6 kg |
| Förpackningens bredd | 508 mm |
| Förpackningens höjd | 150 mm |
| Förpackningens innehåll | Damskydd medföljer Ja |
| Höjd | 105 mm |
| Inbyggd phonoförstärkare | Ja |
| Kabel inkluderad | RCA |
| Linjeutgångar (RCA) | 1 |
| Låddjup | 405 mm |
| Material, hölje | MDF |
| Motor | Likströmsmotor |
| Nominella hastigheter | 33 1/3,45 RPM |
| Nätaggregatstyp | AC |
| Producent | TEAC |
| Produktens färg | Svart |
| Produktstorlek, stängd (B x D x H) | 420 x 355 x 105 mm |
| Produktstorlek, öppen (B x D x H) | 420 x 380 x 360 mm |
| Signal/brusförhållande (SNR) | 67 dB |
| Skivarm | Typ av pickup-arm Statiskt balanserad tonarm |
| Spårning kraft sortiment | 3 - 4 g |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,2 W |
| Strömtillförsel | Nätaggregatstyp AC |
| Till producentens hemsida | www.teac.com |
| Typ av pickup-arm | Statiskt balanserad tonarm |
| Varunummer | 2885246 |
| Vikt | 3,5 kg |
| Vikt & dimension | Bredd 420 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 4,6 kg |
| Wow och flutter | 0,2% |
Vanliga frågor
Vilken diameter har skivtallriken på TEAC TN-175-B?
Skivtallriken har en diameter på 29 cm.
Medföljer det ett damskydd till TEAC TN-175-B?
Ja, ett damskydd medföljer skivspelaren.
Har TEAC TN-175-B en 45 rpm-adapter?
Ja, en 45 rpm-adapter ingår.