Philips Alpenglow wall lantern black 1x42W 230V
91500538200112 NC-logistikkod(er)
220 - 240 VAC-inspänning
1 lamporAntal lampor
1 styckAntal per förpackning
JaArmatur med dimmer
NejAutonomi läge
GammaldagsBelysningsstil
130 mmBredd

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
OkändUppdaterad 28 maj 2026 20:07
Frakt vid kassa
214 kr
Till butikelgiganten.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 22:50
Frakt vid kassa
299 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu214 kr
Lägst senaste 30 dagarna206 kr
Lägst senaste 3 mån206 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| Modell | Philips 915005382001 |
| EAN / GTIN | 8718696158142 |
| MPN | 2885508 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 20:07 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 915005382001 |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Antal lampor | 1 lampor |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Armatur med dimmer | Ja |
| Autonomi läge | Nej |
| Belysningsstil | Gammaldags |
| Bredd | 130 mm |
| Bulb(er) som ingår | Nej |
| Design | Modell Väggbelysning för utomhusbruk |
| Dimmer | Nej |
| Djup | 181 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718696228104 |
| Energieffektivitetsklasser för kompatibel lampa (gammal) | A++, B, C, D, E |
| Energiklass, kompatibla ljuskällor | D, E |
| Ergonomi | Fjärrstyrd Nej |
| Fjärrstyrd | Nej |
| Fäste/lock | E27 |
| Förpackning | Antal per förpackning 1 styck |
| Förpackningens bredd | 18,6 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 500 g |
| Förpackningens höjd | 14,6 mm |
| Förpackningens nettovikt | 420 g |
| Höjd | 170 mm |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP44 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Lampor | Fäste/lock E27 |
| Lampteknik | N |
| Logistikdata | 12 NC-logistikkod(er) 915005382001 |
| Lämplig för utomhusbruk | Trädgård, Terass |
| Lämplig placering | Trädgård |
| Låddjup | 17,6 mm |
| Material, hölje | Aluminium, Syntet |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 42 W |
| Nettovikt | 424 g |
| Producent | Philips |
| Produktens färg | Svart |
| Produktlängd | 181 mm |
| Resistent material av hög kvalitet | Ja |
| SAP EAN-bruttovikt per del | 0,495 g |
| SAP EAN/UPC per artikel | 8718696158142 |
| SAP-bredd per del | 186,000 cm |
| SAP-höjd per del | 146,000 cm |
| SAP-längd per del | 176,000 cm |
| Skyddsklass | II |
| Spänning | 220 - 240 V |
| Strömkälla av typen | AC |
| Strömtillförsel | Strömkälla av typen AC |
| Tekniska detaljer | Nettovikt 424 g |
| Till producentens hemsida | www.philips.com |
| Trädgårdsområde | Backyard |
| Utbytbar ljuskälla | Ja |
| Varunummer | 2885508 |
| Vikt & dimension | Bredd 130 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 0,495 g |
| Väderbeständig | Ja |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Ögonkomfort | Nej |
Vanliga frågor
Vilken typ av ljuskälla passar i denna vägglampa?
Philips Alpenglow wall lantern har plats för 1 lampa med 42W och 230V. Glödlampor ingår inte, så du måste köpa en separat ljuskälla med E27-sockel (vanlig stor sockel).
Är lampan dimbar?
Nej, denna armatur har ingen inbyggd dimmer. Specifikationerna anger 'Dimmer: Nej', så du kan inte dimra ljuset direkt via lampan.
Vad är måtten på lampan?
Philips Alpenglow wall lantern har en bredd på 130 mm och ett djup på 181 mm. Den är avsedd för väggmontering utomhus.
Är lampan lämplig för utomhusbruk?
Ja, modellen är specifikt designad som väggbelysning för utomhusbruk och har en gammaldags stil. Den är avsedd för 230V och AC-inspänning 220-240V.