TRENDnet TI-PG162 - Industrial - switch - 16 ports - unmanaged
Nej10G stöd
100 - 240 VAC-inspänning
8000 posterAdresstabellstorlek
Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 14Anslutningar
14Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar
2Antal SFP-modulplatser
14Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar
0Antal installerade SFP+-moduler
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 25 maj 2026 17:33
Frakt vid kassa
4 436 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu4 436 kr
Lägst senaste 30 dagarna4 436 kr
Lägst senaste 3 mån4 436 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | TRENDnet |
| EAN / GTIN | 710931161748 |
| MPN | 2888653 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 17:33 |
| 10G stöd | Nej |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Adresstabellstorlek | 8000 poster |
| Anslutningar | Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 14 |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 14 |
| Antal SFP-modulplatser | 2 |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 14 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Bredd | 120 mm |
| Certifiering | CE FCC MET IEC 60068-2-27 IEC 60068-2-32 IEC 60068-2-6 |
| Certifikat | Certifiering CE FCC MET IEC 60068-2-27 IEC 60068-2-32 IEC 60068-2-6 |
| DIN-skena | Ja |
| Data transmission | Adresstabellstorlek 8000 poster |
| Design | Rackmontering Nej |
| Djup | 155 mm |
| Full duplex | Ja |
| Förpackningens innehåll | Snabbstartsguide Ja |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Hastighet vid vidarebefordran | 23,8 Mpps |
| Höjd | 48 mm |
| Ingående ström | 2 A |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP30 |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 95% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 9000 |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| LED-indikatorer | Ja |
| Likströmsdriftspänning | 48 - 56 V |
| Logistikdata | Harmonized System (HS)-kod 85176990 |
| Management features | Switch typ Ohanterad |
| Material, hölje | Metall |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 514167 h |
| Miljökrav | Temperatur vid drift -40 - 75 ° C |
| Monteringsbar på väggen | Ja |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Paketbuffertminne | 0,5 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja |
| Prestanda | Medeltid mellan fel (MTBF) 514167 h |
| Producent | TRENDnet |
| Produktens färg | Svart |
| Rackmontering | Nej |
| Snabbstartsguide | Ja |
| Strömförbrukning (max) | 13 W |
| Strömförsörjning ingår | Nej |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Strömtillförsel | Strömförsörjning ingår Nej |
| Switch kapacitet | 32 Gbit/s |
| Switch typ | Ohanterad |
| Temperatur vid drift | -40 - 75 ° C |
| Till producentens hemsida | www.trendnet.com |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Varunummer | 2888653 |
| Vikt | 536 g |
| Vikt & dimension | Bredd 120 mm |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
Vanliga frågor
Hur många PoE+-portar har TRENDnet TI-PG162?
Switchen har 14 PoE+-portar (Power over Ethernet Plus) av totalt 14 grundläggande RJ-45 Ethernet-portar.
Vilka SFP-modulplatser finns på denna switch?
TRENDnet TI-PG162 har 2 SFP-modulplatser för fiberanslutning. Inga SFP- eller SFP+-moduler är förinstallerade.
Vad är adresstabellstorleken på TI-PG162?
Adresstabellstorleken är 8000 poster, vilket anger hur många MAC-adresser switchen kan hantera samtidigt.
Vilka certifieringar har TRENDnet TI-PG162?
Switchen är certifierad enligt CE, FCC, MET samt IEC-standarderna 60068-2-27 (stöt), 60068-2-32 (fall) och 60068-2-6 (vibration).
Vad är bredden på TRENDnet TI-PG162?
Bredden är 120 mm, vilket gör den kompakt för industriell användning.