NETGEAR AV Line M4250-10G2F-PoE+
Typ av enhet Switch - 12 portar - L3 - AdministreradAllmänt
44 cmBredd
44 cm x 20 cm x 4.32 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör MonteringskonsolerDiverse
20 cmDjup
0606449149548EAN
17.32 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 08:08
Frakt vid kassa
7 885 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu7 885 kr
Lägst senaste 30 dagarna7 885 kr
Lägst senaste 3 mån7 885 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Netgear |
| EAN / GTIN | 606449149548 |
| MPN | 2888797 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 08:08 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 12 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 20 cm x 4.32 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Monteringskonsoler |
| Djup | 20 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 17.32 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 10 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 8 portar (PoE+) 2 x 1000Base-X SFP 1 x hantering (Gigabit LAN) RJ-45 1 x konsol RJ-45 1 x USB Type A 1 x konsol (USB) Type C |
| Flash-minne | 256 MB |
| Funktioner | 16 MB paketbuffert, RSPAN, PIM, DHCP-server, policybaserad routing, LLDP-MED, MVRP, STP-stöd, Rapid Reconfiguration of Spanning Tree (RSTP), BPDU, STRG, VLAN-stöd, GVRP, GMRP, LACP, LAG, Private VLAN, DHCP-snooping, DAI, IP-källskydd, DHCP-relä, AAA, sFlow, QoS, skydd mot DoS-attacker |
| Gränssnitt | 10 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 8 portar (PoE+) 2 x 1000Base-X SFP 1 x hantering (Gigabit LAN) RJ-45 1 x konsol RJ-45 1 x USB Type A 1 x konsol (USB) Type C |
| Höjd | 4.32 cm |
| Inkluderade tillbehör | Monteringskonsoler |
| Installerat antal | 1 |
| Kapacitet | VLAN-stöd: 4093 ARP-poster: 4000 Multicast-poster (IPv4): 512 Multicast-poster (IPv6): 128 Jumboramstorlek: upp till 12.000 IGMP multicastgrupper: 2000 MSTP-instanser: 16 PVST instanser: 32 |
| Kontakta tillverkaren | www.netgear.com/de/about/contact-us |
| Krypteringsalgoritm | TLS 1.2, SSL 3.0 |
| Lokalisering | Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 90 % (icke kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 95 % (icke kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16K poster |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande kablar | Konsolkabel USB-C till USB-A-kabel |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -20 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 110 V |
| Nätverksprotokoll | RIP, IGMP, IGMPv2, IGMPv3, MLDv2, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, PIM-DM, PIM-SM, PIM-SSM |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE+ |
| PoE-budget | 125 W |
| Portar | 10 x 10/100/1000 (8 PoE+) + 2 x Gigabit SFP |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 24 Gbps Brandväggsgenomströmning (64 bitars paketstorlek): 17.86 Mpps Latens (1 Gbps): < 2.27 µs |
| Processor | X ARM A9: 1.25 GHz |
| Producent | Netgear |
| Produktbeskrivning | NETGEAR AV Line M4250-10G2F-PoE+ - switch - 12 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | CLI, SNMP, HTTPS, Telnet, SSH, RADIUS, TACACS+, RMON 1, RMON 2, RMON 9 |
| RAM | 2 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | IEEE 1588, AN/NZS 60950.1:2015, ANSI C63.4:2014, AS/NZS CISPR32:2013 Class A, CCC, CISPR 32:2012, CNS 13438 Class A, CNS 14336-1, EN 55024:2010, EN 55032:2012+AC:2013 Class A, EN 60950-1:2006+A1:2010+A11:2009+A2:2013+A12:2011, EN 61000-3-2:2014 Class A, EN 61000-3-3:2013, FCC CFR47 Part 15 B Class A, GB 4943.1-2011, GB/T9254-2008 Class A, ICES-003:2016 issue 6 Class A, IEC 60950-1:2005 (ed.2)+A1:2009+A2:2013, IEC60950/EN60950, VCCI-CISPR 32:2016 Class A, YD/T993-1998 |
| Strömkonsumtionsställ med | 8.53 watt |
| Strömtillförsel | AC 110 V |
| Till producentens hemsida | www.netgear.com |
| Typ av enhet | Switch - 12 portar - L3 - Administrerad |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2888797 |
| Vikt | 2.85 kg |
Vanliga frågor
Hur många PoE+-portar har denna switch och vilken total PoE-budget har den?
Switchen har 8 portar med PoE+ (10/100/1000 Base-T RJ-45). Specifikationerna anger dock inte den totala PoE-budgeten i watt, så det går inte att ange exakt effekt.
Vilka SFP-portar finns på M4250-10G2F-PoE+?
Switchen har 2 st 1000Base-X SFP-portar för fiberanslutning, utöver de 10 kopparportarna (varav 8 med PoE+).
Vad är strömförbrukningen för denna switch?
Energiförbrukningen vid drift är 17,32 Watt, vilket är relativt lågt för en hanterad PoE+-switch.
Vilka hanteringsgränssnitt har switchen?
Switchen har ett dedikerat hanteringsgränssnitt (Gigabit LAN) via RJ-45, en konsolport (RJ-45), en USB Type A-port samt en USB Type C-konsolport.
Vilken typ av VLAN-stöd har denna switch?
Switchen stöder VLAN, Private VLAN, GVRP och GMRP, vilket möjliggör avancerad nätverkssegmentering.