Netgear AV Line M4250-10G2XF-PoE+ (GSM4212PX) 8x1G PoE+ 240W 2x1G and 2xSFP+ Managed Switch
Typ av enhet Switch - 12 portar - L3 - AdministreradAllmänt
44 cmBredd
44 cm x 20 cm x 4.32 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör Monteringskonsoler, 2 st. SFP-kortlock, sats med tassarDiverse
20 cmDjup
0606449149586EAN
25 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 17:45
Frakt vid kassa
13 253 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu13 253 kr
Lägst senaste 30 dagarna12 810 kr
Lägst senaste 3 mån12 810 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Netgear |
| EAN / GTIN | 606449149586 |
| MPN | GSM4212PX-100EUS |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 17:45 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 12 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 20 cm x 4.32 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Monteringskonsoler, 2 st. SFP-kortlock, sats med tassar |
| Djup | 20 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 25 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 10 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 8 portar (PoE+) 2 x 10GBase-X SFP+ 1 x hantering (Gigabit LAN) RJ-45 1 x konsol RJ-45 1 x USB Type A 1 x konsol (USB) Type C |
| Flash-minne | 256 MB |
| Funktioner | 16 MB paketbuffert, RSPAN, PIM, DHCP-server, policybaserad routing, LLDP-MED, MVRP, STP-stöd, Rapid Reconfiguration of Spanning Tree (RSTP), BPDU, STRG, VLAN-stöd, GVRP, GMRP, LACP, LAG, Private VLAN, DHCP-snooping, DAI, IP-källskydd, DHCP-relä, AAA, sFlow, QoS, skydd mot DoS-attacker |
| Gränssnitt | 10 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 8 portar (PoE+) 2 x 10GBase-X SFP+ 1 x hantering (Gigabit LAN) RJ-45 1 x konsol RJ-45 1 x USB Type A 1 x konsol (USB) Type C |
| Höjd | 4.32 cm |
| Inkluderade tillbehör | Monteringskonsoler, 2 st. SFP-kortlock, sats med tassar |
| Installerat antal | 1 |
| Kapacitet | VLAN-stöd: 4093 ARP-poster: 4000 Multicast-poster (IPv4): 512 Multicast-poster (IPv6): 128 Jumboramstorlek: upp till 12.000 IGMP multicastgrupper: 2000 MSTP-instanser: 16 PVST instanser: 32 |
| Kontakta tillverkaren | www.netgear.com/de/about/contact-us |
| Krypteringsalgoritm | TLS 1.2, SSL 3.0 |
| Lokalisering | Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 90 % (icke kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 95 % (icke kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16K poster |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande kablar | Konsolkabel USB-C till USB-A-kabel |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -20 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 110 V |
| Nätverksprotokoll | RIP, IGMP, IGMPv2, IGMPv3, MLDv2, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, PIM-DM, PIM-SM, PIM-SSM |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE+ |
| PoE-budget | 240 W |
| Portar | 10 x 10/100/1000 (8 PoE+) + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 60 Gbps Brandväggsgenomströmning (64 bitars paketstorlek): 44.64 Mpps Latens (1 Gbps): < 2.14 µs Latens (10 Gbps): < 0.84 µs |
| Processor | X ARM A9: 1.25 GHz |
| Producent | Netgear |
| Produktbeskrivning | NETGEAR AV Line M4250-10G2XF-PoE+ - switch - 12 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | CLI, SNMP, HTTPS, Telnet, SSH, RADIUS, TACACS+, RMON 1, RMON 2, RMON 9 |
| RAM | 2 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | IEEE 1588, AN/NZS 60950.1:2015, ANSI C63.4:2014, AS/NZS CISPR32:2013 Class A, CCC, CISPR 32:2012, CNS 13438 Class A, CNS 14336-1, EN 55024:2010, EN 55032:2012+AC:2013 Class A, EN 60950-1:2006+A1:2010+A11:2009+A2:2013+A12:2011, EN 61000-3-2:2014 Class A, EN 61000-3-3:2013, FCC CFR47 Part 15 B Class A, GB 4943.1-2011, GB/T9254-2008 Class A, ICES-003:2016 issue 6 Class A, IEC 60950-1:2005 (ed.2)+A1:2009+A2:2013, IEC60950/EN60950, VCCI-CISPR 32:2016 Class A, YD/T993-1998 |
| Strömkonsumtionsställ med | 12.96 watt |
| Strömtillförsel | AC 110 V |
| Till producentens hemsida | www.netgear.com |
| Typ av enhet | Switch - 12 portar - L3 - Administrerad |
| Undertyp | 10 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2888798 |
| Vikt | 2.9 kg |
Vanliga frågor
Hur många PoE+-portar har denna switch och vad är den totala PoE-budgeten?
Switchen har 8 portar med PoE+ (10/100/1000 Base-T RJ-45) och en total PoE-budget på 240 W.
Vilka typer av uplink-portar finns på Netgear M4250-10G2XF-PoE+?
Switchen har 2 st 10GBase-X SFP+ portar för uplink, samt 2 st 1G Base-T portar (av de 10 totalt) som också kan användas för uplink.
Vilka funktioner för nätverkssäkerhet stöder denna switch?
Switchen stöder DHCP-snooping, Dynamic ARP Inspection (DAI), IP Source Guard, AAA, och skydd mot DoS-attacker.
Vilka mått har switchen och är den rackmonterbar?
Måtten är 44 cm bred, 20 cm djup och 4,32 cm hög. Den är rackmonterbar och inkluderar monteringskonsoler.
Vilken typ av hanteringsgränssnitt finns på denna switch?
Switchen har ett dedikerat hanteringsgränssnitt (Gigabit LAN) via RJ-45, samt konsolportar via RJ-45 och USB Type C.