Netgear M4250-10G2XF-PoE++ Switch

Prisjämförelse (2)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Netgear |
| EAN / GTIN | 606449149623 |
| MPN | 2888799 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 09:21 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 12 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 25.7 cm x 4.32 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Monteringskonsoler, 2 st. SFP-kortlock, sats med tassar |
| Djup | 25.7 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 26.3 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 10 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 8 portar (PoE++) 2 x 10GBase-X SFP+ 1 x hantering (Gigabit LAN) RJ-45 1 x konsol RJ-45 1 x USB Type A 1 x konsol (USB) Type C |
| Flash-minne | 256 MB |
| Funktioner | 16 MB paketbuffert, RSPAN, PIM, DHCP-server, policybaserad routing, LLDP-MED, MVRP, STP-stöd, Rapid Reconfiguration of Spanning Tree (RSTP), BPDU, STRG, VLAN-stöd, GVRP, GMRP, LACP, LAG, Private VLAN, DHCP-snooping, DAI, IP-källskydd, DHCP-relä, AAA, sFlow, QoS, skydd mot DoS-attacker |
| Gränssnitt | 10 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 8 portar (PoE++) 2 x 10GBase-X SFP+ 1 x hantering (Gigabit LAN) RJ-45 1 x konsol RJ-45 1 x USB Type A 1 x konsol (USB) Type C |
| Höjd | 4.32 cm |
| Inkluderade tillbehör | Monteringskonsoler, 2 st. SFP-kortlock, sats med tassar |
| Installerat antal | 1 |
| Kapacitet | VLAN-stöd: 4093 ARP-poster: 4000 Multicast-poster (IPv4): 512 Multicast-poster (IPv6): 128 Jumboramstorlek: upp till 12.000 IGMP multicastgrupper: 2000 MSTP-instanser: 16 PVST instanser: 32 |
| Kontakta tillverkaren | www.netgear.com/de/about/contact-us |
| Krypteringsalgoritm | TLS 1.2, SSL 3.0 |
| Lokalisering | Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 90 % (icke kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 95 % (icke kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16K poster |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande kablar | Konsolkabel USB-C till USB-A-kabel |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -20 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätverksprotokoll | RIP, IGMP, IGMPv2, IGMPv3, MLDv2, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, PIM-DM, PIM-SM, PIM-SSM |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE++ |
| PoE-budget | 720 W |
| Portar | 10 x 10/100/1000 (8 PoE++) + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 60 Gbps Brandväggsgenomströmning (64 bitars paketstorlek): 44.64 Mpps Latens (1 Gbps): < 2.14 µs Latens (10 Gbps): < 0.84 µs |
| Processor | X ARM A9: 1.25 GHz |
| Producent | Netgear |
| Produktbeskrivning | NETGEAR AV Line M4250-10G2XF-PoE++ - switch - 12 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | CLI, SNMP, HTTPS, Telnet, SSH, RADIUS, TACACS+, RMON 1, RMON 2, RMON 9 |
| RAM | 2 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | IEEE 1588, AN/NZS 60950.1:2015, ANSI C63.4:2014, AS/NZS CISPR32:2013 Class A, CCC, CISPR 32:2012, CNS 13438 Class A, CNS 14336-1, EN 55024:2010, EN 55032:2012+AC:2013 Class A, EN 60950-1:2006+A1:2010+A11:2009+A2:2013+A12:2011, EN 61000-3-2:2014 Class A, EN 61000-3-3:2013, FCC CFR47 Part 15 B Class A, GB 4943.1-2011, GB/T9254-2008 Class A, ICES-003:2016 issue 6 Class A, IEC 60950-1:2005 (ed.2)+A1:2009+A2:2013, IEC60950/EN60950, VCCI-CISPR 32:2016 Class A, YD/T993-1998 |
| Statusindikatorer | Länk/akvititet, PoE, hastighet |
| Strömkonsumtionsställ med | 18 watt |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning |
| Till producentens hemsida | www.netgear.com |
| Typ av enhet | Switch - 12 portar - L3 - Administrerad |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2888799 |
| Vikt | 3.83 kg |
Vanliga frågor
Vilka SFP+-portar finns på denna switch och vilken hastighet stöder de?
Switchen har 2 st 10GBase-X SFP+-portar som stöder 10 Gbps hastighet. Dessa kan användas för uplink eller anslutning till andra enheter med fiber eller DAC-kablar.
Vilka hanteringsgränssnitt finns på Netgear M4250-10G2XF-PoE++?
Switchen har en dedikerad hanteringsport (Gigabit LAN RJ-45), en konsolport (RJ-45), en USB Type A-port och en USB Type C-konsolport. Detta möjliggör både lokal och fjärrhantering.
Vilka L3-funktioner stöder denna administrerade switch?
Som en L3-administrerad switch stöder den policybaserad routing, PIM (multicast routing), DHCP-server, DHCP-relä, VRRP (Virtual Router Redundancy Protocol) och statisk routing. Den har även VLAN-stöd, RSPAN och sFlow.
Vilka mått har Netgear M4250-10G2XF-PoE++ och är den rackmonterbar?
Switchen har måtten 44 cm bred, 25,7 cm djup och 4,32 cm hög. Den är rackmonterbar och inkluderar monteringskonsoler samt sats med tassar för rackmontering.