Netgear AV Line M4250-12M2XF (MSM4214X) 12x2.5G and 2xSFP+ Managed Switch
Prisjämförelse (1)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Netgear |
| EAN / GTIN | 606449149661 |
| MPN | 2888800 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 09:14 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 14 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 10 cm x 4.32 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Monteringskonsoler |
| Djup | 10 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 37.9 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 12 x 10/100/1000/2.5G RJ-45 2 x 10GBase-X SFP+ 1 x hantering (Gigabit LAN) RJ-45 1 x konsol RJ-45 1 x USB Type A 1 x konsol (USB) Type C |
| Flash-minne | 256 MB |
| Funktioner | VLAN-stöd, skydd mot DoS-attacker, sFlow, STP-stöd, DHCP-snooping, QoS, DHCP-server, DAI, DHCP-relä, LACP, RSPAN, GVRP, MVRP, 16 MB paketbuffert, IP-källskydd, BPDU, GMRP, STRG, policybaserad routing, AAA, LLDP-MED, Private VLAN, PIM, Rapid Reconfiguration of Spanning Tree (RSTP), LAG |
| Gränssnitt | 12 x 10/100/1000/2.5G RJ-45 2 x 10GBase-X SFP+ 1 x hantering (Gigabit LAN) RJ-45 1 x konsol RJ-45 1 x USB Type A 1 x konsol (USB) Type C |
| Höjd | 4.32 cm |
| Inkluderade tillbehör | Monteringskonsoler |
| Installerat antal | 1 |
| Kapacitet | VLAN-stöd: 4093 ARP-poster: 4000 Multicast-poster (IPv4): 512 Multicast-poster (IPv6): 128 Jumboramstorlek: upp till 12.000 IGMP multicastgrupper: 2000 MSTP-instanser: 16 PVST instanser: 32 |
| Kontakta tillverkaren | www.netgear.com/de/about/contact-us |
| Krypteringsalgoritm | SSL 3.0, TLS 1.2 |
| Lokalisering | Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 90 % (icke kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 95 % (icke kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16K poster |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande kablar | Konsolkabel USB-C till USB-A-kabel |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -20 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätverksprotokoll | RIP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, PIM-SSM, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, MLDv2 |
| Portar | 12 x 10/100/1000/2.5G + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 100 Gbps Brandväggsgenomströmning (64 bitars paketstorlek): 74.4 mpps Latens (2,5 Gbps): 6.013 µs Latens (10 Gbps): 0.807 µs |
| Processor | X ARM A9: 1.25 GHz |
| Producent | Netgear |
| Produktbeskrivning | NETGEAR AV Line M4250-12M2XF - switch - 14 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 9, Telnet, HTTPS, SSH, CLI, TACACS+, RADIUS |
| RAM | 2 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | CCC, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, YD/T993-1998, IEC60950/EN60950, FCC CFR47 Part 15 B Class A, CNS 13438 Class A, GB 4943.1-2011, EN 55032:2012+AC:2013 Class A, CNS 14336-1, IEEE 1588, ICES-003:2016 issue 6 Class A, CISPR 32:2012, EN 61000-3-2:2014 Class A, VCCI-CISPR 32:2016 Class A, AN/NZS 60950.1:2015, AS/NZS CISPR32:2013 Class A, IEC 60950-1:2005 (ed.2)+A1:2009+A2:2013, EN 60950-1:2006+A1:2010+A11:2009+A2:2013+A12:2011, GB/T9254-2008 Class A, ANSI C63.4:2014 |
| Statusindikatorer | Länk/hastighet |
| Strömkonsumtionsställ med | 14.1 watt |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning |
| Till producentens hemsida | www.netgear.com |
| Typ av enhet | Switch - 14 portar - L3 - Administrerad |
| Undertyp | 10 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2888800 |
| Vikt | 1.745 kg |
Vanliga frågor
Hur många portar har Netgear AV Line M4250-12M2XF och vilka hastigheter stöder de?
Switchen har totalt 14 portar: 12 portar med 10/100/1000/2.5G RJ-45 och 2 portar med 10GBase-X SFP+. Dessutom finns en hanteringsport (Gigabit LAN) och två konsolportar.
Vilka funktioner för nätverkssäkerhet och hantering ingår i denna switch?
Switchen stöder VLAN, DoS-attack-skydd, DHCP-snooping, DAI, IP-källskydd, BPDU, AAA, Private VLAN, samt STP, RSTP, LACP, QoS, sFlow, och policybaserad routing.
Vad är strömförbrukningen och måtten på Netgear M4250-12M2XF?
Energiförbrukningen vid drift är 37,9 Watt. Måtten är 44 cm bred, 10 cm djup och 4,32 cm hög. Monteringskonsoler ingår för rackmontering.
Vilken typ av minne och buffert har switchen?
Switchen har 256 MB flash-minne och en paketbuffert på 16 MB.
Stöder denna switch L3-funktioner som routing?
Ja, switchen är en L3-administrerad switch och stöder policybaserad routing, PIM, och DHCP-server/relä.