Netgear AV Line M4250-16XF (XSM4216F) 16x1G/10G Fiber SFP+ Managed Switch
Typ av enhet Switch - 16 portar - L3 - AdministreradAllmänt
44 cmBredd
44 cm x 20 cm x 4.32 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör MonteringskonsolerDiverse
20 cmDjup
0606449149708EAN
47.84 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 12:58
Frakt vid kassa
17 618 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu17 618 kr
Lägst senaste 30 dagarna16 868 kr
Lägst senaste 3 mån16 868 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Netgear |
| EAN / GTIN | 606449149708 |
| MPN | 2888801 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 12:58 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 16 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 20 cm x 4.32 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Monteringskonsoler |
| Djup | 20 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 47.84 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 16 x 1/10GBase-X SFP+ 1 x hantering (Gigabit LAN) RJ-45 1 x konsol RJ-45 1 x USB Type A 1 x konsol (USB) Type C |
| Flash-minne | 256 MB |
| Funktioner | VLAN-stöd, skydd mot DoS-attacker, sFlow, STP-stöd, DHCP-snooping, QoS, DHCP-server, DAI, DHCP-relä, LACP, RSPAN, GVRP, MVRP, 16 MB paketbuffert, IP-källskydd, BPDU, GMRP, STRG, policybaserad routing, AAA, LLDP-MED, Private VLAN, PIM, Rapid Reconfiguration of Spanning Tree (RSTP), LAG |
| Gränssnitt | 16 x 1/10GBase-X SFP+ 1 x hantering (Gigabit LAN) RJ-45 1 x konsol RJ-45 1 x USB Type A 1 x konsol (USB) Type C |
| Höjd | 4.32 cm |
| Inkluderade tillbehör | Monteringskonsoler |
| Installerat antal | 1 |
| Kapacitet | VLAN-stöd: 4093 ARP-poster: 4000 Multicast-poster (IPv4): 512 Multicast-poster (IPv6): 128 Jumboramstorlek: upp till 12.000 IGMP multicastgrupper: 2000 MSTP-instanser: 16 PVST instanser: 32 |
| Kontakta tillverkaren | www.netgear.com/de/about/contact-us |
| Krypteringsalgoritm | SSL 3.0, TLS 1.2 |
| Lokalisering | Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 90 % (icke kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 95 % (icke kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16K poster |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande kablar | Konsolkabel USB-C till USB-A-kabel |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -20 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätverksprotokoll | RIP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, PIM-SSM, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, MLDv2 |
| Portar | 16 x 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 320 Gbps Brandväggsgenomströmning (64 bitars paketstorlek): 238,08 Mpps Latens (1 Gbps): < 1.30 µs Latens (10 Gbps): < 0.86 µs |
| Processor | X ARM A9: 1.25 GHz |
| Producent | Netgear |
| Produktbeskrivning | NETGEAR AV Line M4250-16XF - switch - 16 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 9, Telnet, HTTPS, SSH, CLI, TACACS+, RADIUS |
| RAM | 2 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | CCC, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, YD/T993-1998, IEC60950/EN60950, FCC CFR47 Part 15 B Class A, CNS 13438 Class A, GB 4943.1-2011, EN 55032:2012+AC:2013 Class A, CNS 14336-1, IEEE 1588, ICES-003:2016 issue 6 Class A, CISPR 32:2012, EN 61000-3-2:2014 Class A, VCCI-CISPR 32:2016 Class A, AN/NZS 60950.1:2015, AS/NZS CISPR32:2013 Class A, IEC 60950-1:2005 (ed.2)+A1:2009+A2:2013, EN 60950-1:2006+A1:2010+A11:2009+A2:2013+A12:2011, GB/T9254-2008 Class A, ANSI C63.4:2014 |
| Statusindikatorer | Länk/hastighet |
| Strömkonsumtionsställ med | 19.27 watt |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning |
| Till producentens hemsida | www.netgear.com |
| Typ av enhet | Switch - 16 portar - L3 - Administrerad |
| Undertyp | 10 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2888801 |
| Vikt | 2.8 kg |
Vanliga frågor
Hur många SFP+-portar har Netgear M4250-16XF och vilka hastigheter stöds?
Switchen har 16 SFP+-portar som stöder 1G eller 10G fiberanslutning.
Vilka hanteringsportar finns på denna switch?
Den har en Gigabit LAN RJ-45-port, en konsol RJ-45, en USB Type A och en USB Type C-konsolport.
Vad är strömförbrukningen för Netgear M4250-16XF?
Energiförbrukningen vid drift är 47,84 Watt.
Vilka L3-funktioner stöder denna switch?
Den är en L3-administrerad switch med stöd för policybaserad routing, PIM, VRRP och statisk routing.
Vilka mått har Netgear M4250-16XF?
Måtten är 44 cm bred, 20 cm djup och 4,32 cm hög.