D-Link DGS 1520-28MP Layer 3 Stackable Smart Managed Switch
Typ av enhet Switch - 28 portar - L3 - smart - staplingsbarAllmänt
44.1 cmBredd
44.1 cm x 30.85 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.1 cmDimensioner och vikt
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 333946 timmarDiverse
30.85 cmDjup
0790069454776EAN
453.3 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 07:03
Frakt vid kassa
12 381 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu12 381 kr
Lägst senaste 30 dagarna12 381 kr
Lägst senaste 3 mån12 381 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | D-Link |
| EAN / GTIN | 790069454776 |
| MPN | 2888920 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 07:03 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 28 portar - L3 - smart - staplingsbar |
| Bredd | 44.1 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.1 cm x 30.85 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.1 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 333946 timmar |
| Djup | 30.85 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 453.3 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 20 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ 4 x 2.5GBase-T RJ-45 PoE+ 2 x 10GBase-T RJ-45 2 x 10GBase-X SFP+ |
| Funktioner | ZTP, RSPAN, ERPS, DNA-stöd, VRRP-stöd, MDI, MDI-X, Link Aggregation, STP-stöd, BPDU Filter, Loop Guard, MSTP-stöd, Rapid Reconfiguration of Spanning Tree (RSTP), Root Guard, flödesspegling, loopbackdetektion, portspegling, VLAN-spegling, ERPS v2, IGMP snooping, GVRP, Private VLAN, VLAN trunking, Voice VLAN, OSPF, QoS, WDRR, WRED, WRR, CoS, BPDU, DoS, EEE, D-Link DDP, NTP 3, NTP 4, lagra och vidarebefordra |
| Gränssnitt | 20 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ 4 x 2.5GBase-T RJ-45 PoE+ 2 x 10GBase-T RJ-45 2 x 10GBase-X SFP+ |
| Höjd | 4.4 cm |
| Jumbo Frame-support | 12.288 byte |
| Kapacitet | IGMP-grupper: 512 MLD-grupper: 256 VLAN-grupper: 4000 Statiska ARP-poster: 256 |
| Krypteringsalgoritm | TLS 1.0, TLS 1.1, TLS 1.2, SSL |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16.384 poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 333946 timmar |
| Max antal enheter i en stapel | 8 |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -5 °C |
| Min temperatur vid drift | -5 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | IGMP, IGMPv2, IGMPv3, MLD, MLDv2, PIM-DM, PIM-SM, PIM-SSM, statisk IP-routing, OSPF, RIPng, ECMP, RIP-1, RIP-2, PBR (policy-based routing), DVMRP |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE+ |
| PoE-budget | 370 W |
| Portar | 20 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 2.5G (PoE+) + 2 x 10 Gigabit Ethernet + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 140 Gbps Avsändningsprestanda: 104,16 Mpps Stackningsbandbredd: 80 Gbit/s |
| Producent | D-Link |
| Produktbeskrivning | D-Link DGS 1520-28MP - switch - 28 portar - smart - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9 |
| Standarder som följs | FCC klass A-certifierad, IC Class A, RCM Class A, VCCI Class A, BSMI Class A |
| Statusindikatorer | Strömförsörjning, stack, fläkt, länk/akvititet, PoE |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.dlink.com |
| Typ av enhet | Switch - 28 portar - L3 - smart - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2888920 |
| Verifieringsmetod | Secure Shell v.2 (SSH2), RADIUS, TACACS+ |
| Vikt | 4.29 kg |
Vanliga frågor
Vilka uplink-portar finns på DGS 1520-28MP?
Switchen har 2 st 10GBase-T RJ-45-portar och 2 st 10GBase-X SFP+-portar för uplink.
Vad är strömförbrukningen för D-Link DGS 1520-28MP?
Energiförbrukningen vid drift är 453,3 Watt.
Vilka mått har D-Link DGS 1520-28MP?
Switchen har bredd 44,1 cm, djup 30,85 cm och höjd 4,4 cm.
Stöder DGS 1520-28MP stapling?
Ja, switchen är staplingsbar enligt specifikationen.