D-Link DGS 1520-52
Typ av enhet Switch - 52 portar - L3 - smart - staplingsbarAllmänt
44.1 cmBredd
44.1 cm x 20.74 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.1 cmDimensioner och vikt
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 364888 timmarDiverse
20.74 cmDjup
0790069454783EAN
51.2 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 14:13
Frakt vid kassa
10 440 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu10 440 kr
Lägst senaste 30 dagarna10 440 kr
Lägst senaste 3 mån10 440 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | D-Link |
| EAN / GTIN | 790069454783 |
| MPN | 2888921 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 14:13 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 52 portar - L3 - smart - staplingsbar |
| Bredd | 44.1 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.1 cm x 20.74 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.1 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 364888 timmar |
| Djup | 20.74 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 51.2 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 48 x 1000Base-T RJ-45 2 x 10GBase-T RJ-45 2 x 10GBase-X SFP+ |
| Funktioner | ZTP, RSPAN, ERPS, DNA-stöd, VRRP-stöd, MDI, MDI-X, Link Aggregation, STP-stöd, BPDU Filter, Loop Guard, MSTP-stöd, Rapid Reconfiguration of Spanning Tree (RSTP), Root Guard, flödesspegling, loopbackdetektion, portspegling, VLAN-spegling, ERPS v2, IGMP snooping, GVRP, Private VLAN, VLAN trunking, Voice VLAN, OSPF, QoS, WDRR, WRED, WRR, CoS, BPDU, DoS, EEE, D-Link DDP, NTP 3, NTP 4, lagra och vidarebefordra |
| Gränssnitt | 48 x 1000Base-T RJ-45 2 x 10GBase-T RJ-45 2 x 10GBase-X SFP+ |
| Höjd | 4.4 cm |
| Jumbo Frame-support | 12.288 byte |
| Kapacitet | IGMP-grupper: 512 MLD-grupper: 256 VLAN-grupper: 4000 Statiska ARP-poster: 256 |
| Krypteringsalgoritm | TLS 1.0, TLS 1.1, TLS 1.2, SSL |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16.384 poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 364888 timmar |
| Max antal enheter i en stapel | 8 |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -5 °C |
| Min temperatur vid drift | -5 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | IGMP, IGMPv2, IGMPv3, MLD, MLDv2, PIM-DM, PIM-SM, PIM-SSM, statisk IP-routing, OSPF, RIPng, ECMP, RIP-1, RIP-2, PBR (policy-based routing), DVMRP |
| Portar | 48 x 10/100/1000 + 2 x 10 Gigabit Ethernet + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 176 Gbps Avsändningsprestanda: 130.95 Mpps Stackningsbandbredd: 80 Gbit/s |
| Producent | D-Link |
| Produktbeskrivning | D-Link DGS 1520-52 - switch - 52 portar - smart - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9 |
| Standarder som följs | FCC klass A-certifierad, IC Class A, RCM Class A, VCCI Class A, BSMI Class A |
| Statusindikatorer | Strömförsörjning, stack, fläkt, länk/akvititet |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.dlink.com |
| Typ av enhet | Switch - 52 portar - L3 - smart - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2888921 |
| Verifieringsmetod | Secure Shell v.2 (SSH2), RADIUS, TACACS+ |
| Vikt | 2.78 kg |
Vanliga frågor
Hur många portar har D-Link DGS 1520-52 och vilka typer?
Switchen har totalt 52 portar: 48 st 1000Base-T RJ-45, 2 st 10GBase-T RJ-45 och 2 st 10GBase-X SFP+.
Vilka L3-funktioner stöder DGS 1520-52?
Switchen är en L3-smart switch och stöder bland annat OSPF, VRRP, IGMP snooping, VLAN trunking och Private VLAN.
Vilka mått har D-Link DGS 1520-52?
Switchen har måtten 44,1 cm bred, 20,74 cm djup och 4,4 cm hög.
Stöder switchen stapling?
Ja, DGS 1520-52 är staplingsbar enligt specifikationen.