D-Link DGS-1016S 16-Port Gigabit Unmanaged Switch
Typ av enhet Switch - 16 portar - ohanteradAllmänt
28 cmBredd
28 cm x 11 cm x 2.5 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 28 cmDimensioner och vikt
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 564,658 timmarDiverse
11 cmDjup
790069455261EAN
1 AElektrisk ström erfordras
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 02:18
Frakt vid kassa
669 kr
Till butikelgiganten.se
Ej i lagerUppdaterad 25 maj 2026 22:20
Frakt vid kassa
799 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu669 kr
Lägst senaste 30 dagarna669 kr
Lägst senaste 3 mån669 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | D-Link |
| EAN / GTIN | 790069455261 |
| MPN | 2888927 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 22:20 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 16 portar - ohanterad |
| Bredd | 28 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 28 cm x 11 cm x 2.5 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 28 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 564,658 timmar |
| Djup | 11 cm |
| Elektrisk ström erfordras | 1 A |
| Energiförbrukning vid drift | 8.89 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 16 x 1000Base-T RJ-45 |
| Funktioner | Flödeskontroll, 512 KB paketbuffert, fläktlös, EEE, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), lagra och vidarebefordra, kabellängddetektering, QoS |
| Gränssnitt | 16 x 1000Base-T RJ-45 |
| Höjd | 2.5 cm |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Kapacitet | Köer: 8 |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 90 % (icke-kondenserade) |
| Luftfuktighet vid lagring | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 8K poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 564,658 timmar |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Nätspänning | Likström 12 V |
| Portar | 16 x 10/100/1000 |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 32 Gbps Vidarebefordringsfrekvens för paket: 1.488.000 paket per sekund |
| Producent | D-Link |
| Produktbeskrivning | D-Link DGS 1016S - switch - 16 portar - ohanterad |
| Standarder som följs | IEEE 802.3x, IEEE 802.3az, IEEE 802.1p |
| Statusindikatorer | Portöverföringshastighet, strömförsörjning, länk/akvititet |
| Strömkonsumtionsställ med | 3.37 watt |
| Strömtillförsel | Likström 12 V 1 A |
| Till producentens hemsida | www.dlink.com |
| Typ av enhet | Switch - 16 portar - ohanterad |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2888927 |
| Vikt | 770 g |
Vanliga frågor
Vad är adresstabellstorleken och antalet köer på denna switch?
Adresstabellstorleken är 8000 poster, vilket innebär att den kan hantera upp till 8000 MAC-adresser. Den har 8 köer för trafikprioritering (QoS).
Har DGS-1016S stöd för SFP- eller SFP+-moduler?
Nej, switchen har inga installerade SFP- eller SFP+-moduler och saknar portar för sådana moduler. Den är en renodlad kopparswitch med 16 RJ-45-portar.
Vilka certifieringar har D-Link DGS-1016S?
Switchen är certifierad enligt CE, FCC, ICES 003 och RCM, vilket innebär att den uppfyller europeiska, nordamerikanska och australiensiska standarder för elektromagnetisk kompatibilitet och säkerhet.