D-Link DXS 1210-28S
Typ av enhet Switch - 28 portar - smartAllmänt
44.1 cmBredd
44.1 cm x 20.95 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.1 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör 2 st. 19" monteringsfästen, 4 gummifötterDiverse
20.95 cmDjup
790069456817EAN
87.7 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 25 maj 2026 14:52
Frakt vid kassa
24 998 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu24 998 kr
Lägst senaste 30 dagarna24 998 kr
Lägst senaste 3 mån24 998 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | D-Link |
| EAN / GTIN | 790069456817 |
| MPN | 2888931 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 14:52 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 28 portar - smart |
| Bredd | 44.1 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.1 cm x 20.95 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.1 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör 2 st. 19" monteringsfästen, 4 gummifötter |
| Djup | 20.95 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 87.7 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 10GBase-X SFP+ 4 x 10GBase-T RJ-45 1 x konsol RJ-45 |
| Flash-minne | 64 MB |
| Gränssnitt | 24 x 10GBase-X SFP+ 4 x 10GBase-T RJ-45 1 x konsol RJ-45 |
| Höjd | 4.4 cm |
| Inkluderade tillbehör | 2 st. 19" monteringsfästen, 4 gummifötter |
| Jumbo Frame-support | 12.288 byte |
| Kapacitet | VLAN ID:n: 4094 IPv4-routes (statisk): 128 IPv6-routes (statisk): 64 Statiska ARP-poster: 384 |
| Krypteringsalgoritm | TLS 1.0, TLS 1.1, TLS 1.2, PEAP, TTLS |
| Luftfuktighet vid drift | 0 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 0 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 32 000 poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 574 720 timmar |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande kablar | 1 x konsolkabel |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -5 °C |
| Min temperatur vid drift | -5 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -20 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | Statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing |
| Portar | 24 x 10GBase-X + 4 x 10Gb Ethernet |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 560 Gbps Avsändningsprestanda: 416,64 Mpps |
| Processor | X ARM Cortex-A9 + Cortex-R5 |
| Producent | D-Link |
| Produktbeskrivning | D-Link DXS 1210-28S - switch - 28 portar - smart - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, CLI, Telnet, TFTP, HTTP, RMON 1, RMON 2 |
| RAM | 256 MB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | FCC klass A-certifierad, BSMI, CB, IC, UL, VCCI Class A |
| Statusindikatorer | Länk/aktivitet/hastighet, strömförsörjning, fläkt |
| Strömkonsumtionsställ med | 27.6 watt |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.dlink.com |
| Typ av enhet | Switch - 28 portar - smart |
| Undertyp | 10 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2888931 |
| Verifieringsmetod | Secure Shell v.2 (SSH2), RADIUS, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
| Vikt | 3.27 kg |
Vanliga frågor
Hur många SFP+-portar har D-Link DXS 1210-28S och vilken hastighet stödjer de?
Switchen har 24 SFP+-modulplatser som stödjer 10 Gbps-anslutningar, vilket gör den lämplig för höghastighetsnätverk.
Hur många 10G Ethernet-portar (koppar) finns det på DXS 1210-28S?
Den har 4 st 10G Ethernet-portar av koppartyp (RJ-45) för direkt anslutning med 10GBASE-T-kablar.
Vilken typ av fläktkylning använder D-Link DXS 1210-28S?
Switchen är utrustad med 2 fläktar för aktiv kylning, vilket säkerställer stabil drift vid hög belastning.
Hur många VLAN kan konfigureras på DXS 1210-28S?
Switchen stödjer upp till 4094 VLAN, vilket möjliggör omfattande nätverkssegmentering.