D-Link DIS 100G-6S
Prisjämförelse (1)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | D-Link |
| EAN / GTIN | 790069455629 |
| MPN | 2888932 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 20:44 |
| Adresstabellstorlek | 4000 poster |
| Anslutningar | Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 4 |
| Antal SFP-modulplatser | 2 |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 4 |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Bredd | 162 mm |
| Certifiering | 47 CFR FCC Part 15 Subpart B (Class A), ICES-003 Issue 6 (Class A) EN 61000-4-2 ESD, EN 61000-4-3 RS, EN 61000-4-4 EFT, EN 61000-4-5 Surge, EN 61000-4-6 CS, EN 61000-4-8 IEC 60068-2-27 Shock, • IEC 60068-2-32 Freefall, IEC 60068-2-6 Vibration CE, FCC |
| Certifikat | Certifiering 47 CFR FCC Part 15 Subpart B (Class A), ICES-003 Issue 6 (Class A) EN 61000-4-2 ESD, EN 61000-4-3 RS, EN 61000-4-4 EFT, EN 61000-4-5 Surge, EN 61000-4-6 CS, EN 61000-4-8 IEC 60068-2-27 Shock, • IEC 60068-2-32 Freefall, IEC 60068-2-6 Vibration CE, FCC |
| Data transmission | Adresstabellstorlek 4000 poster |
| Design | Staplingsbar Ja |
| Djup | 28 mm |
| Fläktlös | Ja |
| Formfaktor | DIN rail |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Hastighet vid vidarebefordran | 8,928 Mpps |
| Höjd | 102 mm |
| Ingående ström | 1 A |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP40 |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 9000 |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 1000BASE-T |
| LED-indikatorer | Ja |
| Lagra-och-vidarebefordra | Ja |
| Likströmsdriftspänning | 12 - 48 V |
| Logistikdata | Harmonized System (HS)-kod 85176990 |
| Management features | Switch typ Ohanterad |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 569768 h |
| Miljökrav | Temperatur vid drift -20 - 65 ° C |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Nej |
| Prestanda | Fläktlös Ja |
| Producent | D-Link |
| Produktens färg | Svart |
| Staplingsbar | Ja |
| Strömförbrukning (max) | 4,82 W |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Strömkälla | DC |
| Strömtillförsel | Strömkälla DC |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 12 Gbit/s |
| Switch typ | Ohanterad |
| Temperatur vid drift | -20 - 65 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 85 ° C |
| Till producentens hemsida | www.dlink.com |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Varunummer | 2888932 |
| Vikt | 446 g |
| Vikt & dimension | Bredd 162 mm |
| Överföringsmetod | Store-and-forward |
Vanliga frågor
Vad är skillnaden mellan de 4 RJ-45-portarna och de 2 SFP-modulplatserna på D-Link DIS 100G-6S?
De 4 RJ-45-portarna är för vanliga Ethernet-kablar (koppar) medan de 2 SFP-modulplatserna används för fiberoptiska anslutningar eller andra SFP-moduler, vilket ger flexibilitet för olika nätverksmedier.
Kan D-Link DIS 100G-6S staplas med andra switchar?
Ja, enligt specifikationerna är den staplingsbar, vilket innebär att du kan placera flera enheter ovanpå varandra för att spara utrymme, men notera att den inte är en hanterad switch så staplingen är fysisk, inte logisk.
Hur stor är adresstabellen på D-Link DIS 100G-6S och vad innebär det?
Adresstabellen har 4000 poster, vilket betyder att switchen kan lära sig och lagra upp till 4000 MAC-adresser samtidigt. Detta är tillräckligt för de flesta små till medelstora nätverk.
Vilka certifieringar har D-Link DIS 100G-6S för industriell användning?
Switchen är certifierad enligt flera standarder som FCC Class A, CE, samt tålighetstester som IEC 60068-2-27 (stöt), IEC 60068-2-32 (fritt fall) och IEC 60068-2-6 (vibration), vilket gör den lämplig för krävande miljöer.
Vad är måtten på D-Link DIS 100G-6S och är den lätt att montera?
Switchen har måtten 162 mm bred, 28 mm djup (höjd ej specificerad). Den är kompakt och staplingsbar, men specifikationerna anger inte om den är rackmonterbar.