D-Link DIS 100G-10S
4000 posterAdresstabellstorlek
Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8Anslutningar
2Antal SFP-modulplatser
8Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar
JaAuto MDI / MDI-X
190 mmBredd
47 CFR FCC Part 15 Subpart B (Class A), ICES-003 Issue 6 (Class A)
EN 61000-4-2 ESD, EN 61000-4-3 RS, EN 61000-4-4 EFT, EN 61000-4-5 Surge, EN 61000-4-6 CS, EN 61000-4-8
IEC 60068-2-27 Shock, • IEC 60068-2-32 Freefall, IEC 60068-2-6 Vibration
CE, FCCCertifiering
Certifiering 47 CFR FCC Part 15 Subpart B (Class A), ICES-003 Issue 6 (Class A)
EN 61000-4-2 ESD, EN 61000-4-3 RS, EN 61000-4-4 EFT, EN 61000-4-5 Surge, EN 61000-4-6 CS, EN 61000-4-8
IEC 60068-2-27 Shock, • IEC 60068-2-32 Freefall, IEC 60068-2-6 Vibration
CE, FCCCertifikat
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 16:35
Frakt vid kassa
2 259 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu2 259 kr
Lägst senaste 30 dagarna2 255 kr
Lägst senaste 3 mån2 255 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | D-Link |
| EAN / GTIN | 790069455612 |
| MPN | 2888939 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 16:35 |
| Adresstabellstorlek | 4000 poster |
| Anslutningar | Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8 |
| Antal SFP-modulplatser | 2 |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 8 |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Bredd | 190 mm |
| Certifiering | 47 CFR FCC Part 15 Subpart B (Class A), ICES-003 Issue 6 (Class A) EN 61000-4-2 ESD, EN 61000-4-3 RS, EN 61000-4-4 EFT, EN 61000-4-5 Surge, EN 61000-4-6 CS, EN 61000-4-8 IEC 60068-2-27 Shock, • IEC 60068-2-32 Freefall, IEC 60068-2-6 Vibration CE, FCC |
| Certifikat | Certifiering 47 CFR FCC Part 15 Subpart B (Class A), ICES-003 Issue 6 (Class A) EN 61000-4-2 ESD, EN 61000-4-3 RS, EN 61000-4-4 EFT, EN 61000-4-5 Surge, EN 61000-4-6 CS, EN 61000-4-8 IEC 60068-2-27 Shock, • IEC 60068-2-32 Freefall, IEC 60068-2-6 Vibration CE, FCC |
| Data transmission | Adresstabellstorlek 4000 poster |
| Design | Staplingsbar Ja |
| Djup | 28 mm |
| Fläktlös | Ja |
| Formfaktor | DIN rail |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Hastighet vid vidarebefordran | 14,88 Mpps |
| Höjd | 100 mm |
| Ingående ström | 1 A |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP40 |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 9000 |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 1000BASE-T |
| LED-indikatorer | Ja |
| Lagra-och-vidarebefordra | Ja |
| Likströmsdriftspänning | 12 - 48 V |
| Logistikdata | Harmonized System (HS)-kod 85176990 |
| Management features | Switch typ Ohanterad |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 392267 h |
| Miljökrav | Temperatur vid drift -20 - 65 ° C |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Nej |
| Prestanda | Fläktlös Ja |
| Producent | D-Link |
| Produktens färg | Svart |
| Staplingsbar | Ja |
| Strömförbrukning (max) | 7,44 W |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Strömkälla | DC |
| Strömtillförsel | Strömkälla DC |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 20 Gbit/s |
| Switch typ | Ohanterad |
| Temperatur vid drift | -20 - 65 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 85 ° C |
| Till producentens hemsida | www.dlink.com |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Varunummer | 2888939 |
| Vikt | 498 g |
| Vikt & dimension | Bredd 190 mm |
| Överföringsmetod | Store-and-forward |
Vanliga frågor
Hur många RJ-45-portar har D-Link DIS 100G-10S?
Switchen har 8 grundläggande RJ-45 Ethernet-portar, alla med Auto MDI/MDI-X.
Har den SFP-platser för fiberanslutning?
Ja, den har 2 SFP-modulplatser för fiber eller andra anslutningar.
Vad är adresstabellstorleken?
Adresstabellstorleken är 4000 poster, vilket anger hur många MAC-adresser switchen kan hantera.
Är switchen staplingsbar?
Ja, D-Link DIS 100G-10S är staplingsbar, vilket möjliggör enkel utbyggnad.
Vilka mått har switchen?
Bredden är 190 mm och djupet är 28 mm.