TP-Link TL-SG2008P JetStream 8-Port Gigabit Smart Switch with 4-Port PoE+ (62W)
Typ av enhet Switch - 8 portar - smartAllmänt
20.9 cmBredd
20.9 cm x 12.6 cm x 2.6 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 20.9 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör GummifötterDiverse
12.6 cmDjup
6935364072957EAN
DC 53.5 V - 1.31 AEffekt

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
OkändUppdaterad 25 maj 2026 01:04
Frakt vid kassa
1 380 kr
Till butikbuyn.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 07:33
Frakt vid kassa
1 490 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu1 380 kr
Lägst senaste 30 dagarna1 380 kr
Lägst senaste 3 mån1 380 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | TP-Link |
| EAN / GTIN | 6935364072957 |
| MPN | 2888973 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 07:33 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 8 portar - smart |
| Bredd | 20.9 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 20.9 cm x 12.6 cm x 2.6 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 20.9 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Gummifötter |
| Djup | 12.6 cm |
| Effekt | DC 53.5 V - 1.31 A |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 4 x 1000Base-T RJ-45 4 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W |
| Gränssnitt | 4 x 1000Base-T RJ-45 4 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W |
| Höjd | 2.6 cm |
| Inkluderade tillbehör | Gummifötter |
| Jumbo Frame-support | 9KB |
| Kapacitet | Prioriteringsköer: 8 IPv4-grupper (Multicast): 511 IPv6-grupper (Multicast): 511 ACL-poster: 230 Layer 2 multicast filtreringsentiteter per profil: 16 IP-multicastprofiler: 256 VLAN-grupper: 4000 MAC VLAN-adressposter: 12 IPv6 MAC portbindningsposter: 512 IPv4-källvaktsposter: 253 IPv6-källvaktsposter: 183 MAC-adresser per port: 64 |
| Kontakta tillverkaren | www.tp-link.com/en/support/ce |
| Krypteringsalgoritm | SSL 3.0, TLS 1.2 |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 90% RH (non-condensing) |
| Luftfuktighet vid lagring | 5 - 90% RH (non-condensing) |
| MAC Address Table Size | 8K poster |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Nätverksprotokoll | Statisk IP-routing |
| Operativsystem erfordras | Microsoft Windows 98SE/2000/NT/XP/Vista/7/8, Microsoft Windows 10 / 11, Apple MacOS, Novell NetWare, UNIX, Linux |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE+ |
| PoE-budget | 62 W |
| Portar | 4 x 10/100/1000 + 4 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Prestanda | Bandbredd: 16 Gbps Vidarebefordringsfrekvens för paket: 11.90 Mpps Storlek på paketbuffert: 4,1 Mbit |
| Producent | TP-Link |
| Produktbeskrivning | TP-Link Omada SG2008P V3.3 - switch - 8 portar - smart |
| Programvara / Systemkrav | Operativsystem erfordras Microsoft Windows 98SE/2000/NT/XP/Vista/7/8, Microsoft Windows 10 / 11, Apple MacOS, Novell NetWare, UNIX, Linux |
| Protokoll för administration på distans | CLI, IPv4, IPv6, HTTPS, SSH, SSH-2, Telnet, HTTP, MIB 2, MIB, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, UDP, TCP/IP, BOOTP, TFTP |
| Standarder som följs | FCC, RoHS |
| Statusindikatorer | PoE-aktivitet, PoE max, strömförsörjning, system, länk/aktivitet/hastighet |
| Strömtillförsel | Nätdel Extern strömadapter |
| Systemkrav | Microsoft Windows 98SE/2000/NT/XP/Vista/7/8, Microsoft Windows 10 / 11, Apple MacOS, Novell NetWare, UNIX, Linux |
| Till producentens hemsida | www.tp-link.com |
| Typ av enhet | Switch - 8 portar - smart |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2888973 |
| Verifieringsmetod | PAP, EAP-MD5, RADIUS, Secure Shell (SSH), Secure Shell v.2 (SSH2) |
Vanliga frågor
Hur många PoE+-portar har TP-Link TL-SG2008P och vad är den totala PoE-budgeten?
Switchen har 4 PoE+-portar (1000Base-T RJ-45) med en effekt på upp till 30 W per port. Den totala PoE-budgeten är 62 W.
Vilka hanteringsfunktioner erbjuder denna smarta switch?
Switchen har ett webbgränssnitt för hantering, vilket möjliggör konfiguration av VLAN, QoS, IGMP snooping och andra nätverksinställningar.
Vilka är måtten på TP-Link TL-SG2008P?
Switchen har dimensionerna 20,9 cm (bredd) x 12,6 cm (djup) x 2,6 cm (höjd).
Är TP-Link TL-SG2008P lämplig för kontors- eller företagsnätverk?
Ja, switchen är specifikt avsedd för kontor, företag och IP-nätverk, med stöd för PoE+ för att driva enheter som IP-kameror och accesspunkter.