Philips LED-glödlampa Candle 2.2W/827 (25W) Frosted 2-pack E14
92900134529512 NC-logistikkod(er)
220-240 VAC-inspänning
20000Antal brytarcykler
1 styckAntal per förpackning
15000 hBeräknad livstid
35 mmBredd
3,5 cmDiameter
NejDimbar

Butiker
Prisjämförelse (2)
elgiganten.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 13:55
Frakt vid kassa
62 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu62 kr
Lägst senaste 30 dagarna61 kr
Lägst senaste 3 mån61 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| Modell | Philips 099 |
| EAN / GTIN | 8718699782078 |
| MPN | 2889583 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 20:37 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 929001345295 |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Antal brytarcykler | 20000 |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Beräknad livstid | 15000 h |
| Bredd | 35 mm |
| Diameter | 3,5 cm |
| Dimbar | Nej |
| Djup | 97 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718699782078 |
| EOC-kod | 871869978207800 |
| Effektfaktor | 0,41 |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 25 W |
| Energieffektivitetsklass (gammal) | A++ |
| Energiförbrukning per 1 000 timmar | 3 kWh |
| Energiklass | E |
| Färgkod | 827 | CCT of 2700K |
| Färgtemperatur | 2700 K |
| Färgtemperatur (max) | 2700 K |
| Färgtemperatur (min) | 2700 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 80 |
| Fäste/lock | E14 |
| Förpackning | Antal per förpackning 1 styck |
| Förpackningens bredd | 85 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 70 g |
| Förpackningens höjd | 146 mm |
| Förpackningens nettovikt | 30 g |
| Glas typ | Mätt |
| Höjd | 97 mm |
| Ingångsfrekvens | 50-60 hz |
| Konsekvent färgåtergivning (SDCM) | 6 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Lampans form | Stearinljus |
| Lampans livslängd | 15000 h |
| Lampans livslängd (vid 2,7 timmars användning/dag) | 15 År |
| Lampans ström | 21 mA |
| Lampor | 2,2 W |
| Lampteknik | LED |
| Lamptyp | LED |
| Ljusflöde | 250 LM |
| Ljusflödesbibehållningsfaktor | 70% |
| Ljusfördelning | Ej riktat |
| Ljusutbyte | 113 lm/W |
| Logistikdata | EAN/UPC/GTIN 8718699782078 |
| Låddjup | 46 mm |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 2,2 W |
| Märkeffekt | 2,2 W |
| Märkvärde för ljusflöde | 250 LM |
| Nominellt ljusflödesvärde | 250 LM |
| Omedelbart full ljusstyrka | Ja |
| Placeringar som kan användas | inomhus |
| Prestanda | Lampor 2,2 W |
| Producent | Philips |
| Produktlängd | 97 mm |
| Produktnamn | LED classic 25W B35 E14 WW FR ND 2SRT6 |
| SAP-bredd per del | 8,500 cm |
| SAP-höjd per del | 14,600 cm |
| SAP-längd per del | 4,600 cm |
Vanliga frågor
Kan denna lampa användas i dimmer?
Nej, denna Philips LED-glödlampa är inte dimbar. Specifikationen anger att dimbar är 'Nej', så den fungerar endast med vanlig på/av-strömbrytare.
Vilken sockel och spänning kräver lampan?
Lampan har en E14-sockel (liten skruvsockel) och kräver en AC-inspänning på 220-240 V. Den är avsedd för standard hushållsel i Sverige.
Vad är lampans färgtemperatur (827)?
Färgtemperaturbeteckningen 827 innebär att lampan har en varmvit ljusfärg med en färgtemperatur på cirka 2700 Kelvin (K). Detta ger ett behagligt, varmt sken som liknar traditionella glödlampor.
Vilka mått har lampan?
Lampans bredd är 35 mm (diameter 3,5 cm) och djupet är 97 mm. Den har en frostad yta som ger ett mjukt ljus.