Philips Hue Ensis (vit) Pendellampa Hue White & Color Ambiance
92900305330112 NC-logistikkod(er)
220 - 240 VAC-inspänning
2 lamporAntal lampor
1 styckAntal per förpackning
12Antal tillbehör (max)
JaArmatur med dimmer
ModernBelysningsstil
25000 hBeräknad livstid

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 22:32
Frakt vid kassa
4 154 kr
Till butikelgiganten.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 09:04
Frakt vid kassa
4 199 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu4 154 kr
Lägst senaste 30 dagarna4 154 kr
Lägst senaste 3 mån4 154 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8719514343467 |
| MPN | 2991154 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 09:04 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 929003053301 |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Antal lampor | 2 lampor |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Antal tillbehör (max) | 12 |
| Armatur med dimmer | Ja |
| Belysningsstil | Modern |
| Beräknad livstid | 25000 h |
| Bredd | 40 mm |
| Dimbar | Ja |
| Dimbar med Hue-app & switch | Ja |
| Djup | 1299 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8719514343467 |
| Egenskaper | Modell Smart upphängd belysning |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 175 W |
| Energieffektivitetsklass (gammal) | G |
| Energieffektivitetsklass för inkluderad lampa (gammal) | G |
| Energiklass | G |
| Färgtemperatur (max) | 6500 K |
| Färgtemperatur (min) | 2000 K |
| Fäste/lock | Glödlampan/-lamporna kan inte bytas ut |
| Förpackning | Förpackningens bredd 13,9 mm |
| Förpackningens bredd | 13,9 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 5,04 kg |
| Förpackningens höjd | 1570 mm |
| Förpackningens innehåll | Antal per förpackning 1 styck |
| Förpackningens nettovikt | 3,56 kg |
| Glödlampans spänning | 24 В |
| Gränssnitt | Bluetooth |
| Integrerad PowerLED | Ja |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP20 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Lampans livslängd | 25000 h |
| Lampor | 79 W |
| Lampteknik | Y |
| Lamptyp | Integrerad LED |
| Ljusflöde | 5500 LM |
| Logistikdata | 12 NC-logistikkod(er) 929003053301 |
| Lämplig placering | Sovrum, Vardagsrum |
| Låddjup | 1460 mm |
| Material | Metall |
| Material, hölje | Metall |
| Maximal höjd | 166,4 cm |
| Minimihöjd | 164 cm |
| Mittpunkt | Nej |
| Nettovikt | 3,56 kg |
| Producent | Philips |
| Produktens färg | Vit |
| Produktlängd | 1299 mm |
| Skyddsklass | I |
| Spänning | 220 - 240 V |
| Strömkälla av typen | AC |
| Strömtillförsel | Energiklass G |
| Tekniska detaljer | Material Metall |
| Till producentens hemsida | www.philips.com |
| Varunummer | 2991154 |
| Vikt | 3,56 kg |
| Vikt & dimension | Bredd 40 mm |
Vanliga frågor
Vad är ljuskällan i Philips Hue Ensis pendellampa och går den att byta?
Lampan har en inbyggd LED-ljuskälla på 2x 39 Watt med 24 V. Eftersom det är en integrerad LED går den inte att byta separat.
Kan Philips Hue Ensis pendellampa dimmas?
Ja, lampan är dimbar via Philips Hue-systemet, men specifikationerna anger inte om den är kompatibel med externa dimmers.
Vilken spänning kräver Philips Hue Ensis pendellampa?
Lampan drivs med 24 V likspänning, vilket innebär att den kräver en separat drivdon eller transformator.
Vad är ljusflödet och färgtemperaturen på Philips Hue Ensis pendellampa?
Specifikationerna anger inte ljusflöde eller färgtemperatur, men som Hue-produkt kan färgtemperaturen troligen justeras via appen.