QNAP QSW-M2108-2C 10GbE and 2.5GbE Layer 2 Web Managed Switch
Ja10G stöd
16000 posterAdresstabellstorlek
Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8Anslutningar
8Antal 2.5G ethernetportar (koppar)
2Antal Combo SFP-portar
1 fläkt/-arAntal fläktar
8Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar
0Antal installerade SFP+-moduler
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 24 maj 2026 12:33
Frakt vid kassa
4 736 kr
Till butikdatabyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 14:32
Frakt vid kassa
5 990 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu4 736 kr
Lägst senaste 30 dagarna4 736 kr
Lägst senaste 3 mån4 736 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | QNAP |
| EAN / GTIN | 4713213518366 |
| MPN | 2914145 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 14:32 |
| 10G stöd | Ja |
| Adresstabellstorlek | 16000 poster |
| Anslutningar | Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8 |
| Antal 2.5G ethernetportar (koppar) | 8 |
| Antal Combo SFP-portar | 2 |
| Antal fläktar | 1 fläkt/-ar |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 8 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Autonegotiation | Ja |
| Bevakning | DHCP-funktioner DHCP client |
| Bredd | 290 mm |
| Certifiering | CE, FCC, VCCI, BSMI |
| Certifikat | Certifiering CE, FCC, VCCI, BSMI |
| DHCP-funktioner | DHCP client |
| Data transmission | Adresstabellstorlek 16000 poster |
| Design | Rackmontering Nej |
| Djup | 127 mm |
| Elektromagnetisk kompatibilitet | Class B |
| Fiber Ethernet-kablar teknik | 1000BASE-LX, 1000BASE-SX |
| Firmware kan uppgraderas | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| Full duplex | Ja |
| Förpackning | Förpackningstyp Låda |
| Förpackningens bredd | 315 mm |
| Förpackningens höjd | 60 mm |
| Förpackningens innehåll | Kabel inkluderad AC |
| Förpackningstyp | Låda |
| Garantiperiod | 2 År |
| Genomströmning | 40 Gbit/s |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Höjd | 42,5 mm |
| IGMP-snooping | Ja |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 9000 |
| Kabel inkluderad | AC |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Konsolport | RJ-45 |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10GBASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T, 2500BASE-T |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Länk, Energiljus, Hastighet, Status |
| Likströmsdriftspänning | 12 V |
| Logistikdata | Ursprungsland Taiwan |
| Låddjup | 219 mm |
| Management features | Switch typ hanterad |
| Miljökrav | Temperatur vid drift 0 - 40 ° C |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Optical fiber | Fiber Ethernet-kablar teknik 1000BASE-LX, 1000BASE-SX |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Nej |
| Prestanda | Firmware kan uppgraderas Ja |
| Producent | QNAP |
| Produktens färg | Grå, Vit |
| Produkter per ytterförpackning | 8 styck |
| Rackmontering | Nej |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| Snabbstartsguide | Ja |
| Strömförbrukning (max) | 36 W |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
Vanliga frågor
Hur många 2.5Gbe-portar har QSW-M2108-2C och vilken typ är de?
Switchen har 8 st RJ-45-portar som stöder 2.5Gbe, samt 2 st Combo SFP+-portar för 10Gbe-anslutning.
Stöder QSW-M2108-2C Jumbo Frames?
Ja, switchen har stöd för Jumbo Frames, vilket möjliggör effektivare överföring av stora datapaket.
Har QSW-M2108-2C stöd för IGMP-snooping?
Ja, switchen har IGMP-snooping, vilket optimerar multicast-trafik i nätverket.
Vilka är måtten på QNAP QSW-M2108-2C?
Switchen har måtten 290 mm bred, 127 mm djup och 42,5 mm hög.