Ubiquiti UniFi Switch Standard 48
Typ av enhet Switch - 48 portar - AdministreradAllmänt
44.24 cmBredd
44.24 cm x 28.5 cm x 4.37 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.24 cmDimensioner och vikt
Standarder som följs FCC, ICDiverse
28.5 cmDjup
0810010072498EAN
60 wattEffekt

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 23 maj 2026 04:35
Frakt vid kassa
4 954 kr
Till butikdatabyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 08:38
Frakt vid kassa
5 690 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu4 954 kr
Lägst senaste 30 dagarna4 920 kr
Lägst senaste 3 mån4 920 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Ubiquiti |
| EAN / GTIN | 810010072498 |
| MPN | 2927294 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 08:38 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 48 portar - Administrerad |
| Bredd | 44.24 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.24 cm x 28.5 cm x 4.37 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.24 cm |
| Diverse | Standarder som följs FCC, IC |
| Djup | 28.5 cm |
| Effekt | 60 watt |
| Energiförbrukning vid drift | 40 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 48 x 1000Base-T RJ-45 4 x Gigabit LAN SFP |
| Funktioner | Fläktlös |
| Gränssnitt | 48 x 1000Base-T RJ-45 4 x Gigabit LAN SFP |
| Höjd | 4.37 cm |
| Inbyggda enheter | 1,3-tums pekskärmsdisplay |
| Kontakta tillverkaren | www.ui.com/contact |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 90 % (icke-kondenserade) |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -15 °C |
| Min temperatur vid drift | -15 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Portar | 48 x 10/100/1000 + 4 x Gigabit SFP |
| Prestanda | Icke-blockerande bandbredd: 52 Gbps Vidarebefordringsfrekvens: 77.376 Mpps |
| Producent | Ubiquiti |
| Produktbeskrivning | Ubiquiti UniFi Switch USW-48 - switch - 48 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Standarder som följs | FCC, IC |
| Statusindikatorer | Länk/aktivitet/hastighet |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.ubnt.com/ |
| Typ av enhet | Switch - 48 portar - Administrerad |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2927294 |
| Vikt | 3.99 kg |
Vanliga frågor
Har den här switchen stöd för 10G-anslutning?
Nej, denna switch har inget 10G-stöd. Den har 48 Gigabit Ethernet-portar (RJ-45) och 4 SFP-modulplatser som stöder upp till 1 Gbps.
Är switchen fläktlös och lämplig för ljudkänsliga miljöer?
Ja, switchen är fläktlös, vilket innebär att den är helt tyst och passar bra i kontor eller hem där låg ljudnivå är viktig.
Vilka mått har switchen och är den rackmonterbar?
Switchen har måtten 442,4 mm bred, 285 mm djup och 43,7 mm hög. Den är rackmonterbar (1U) och har ett stålhölje i silverfärg.
Hur många portar har switchen och vilka typer?
Switchen har totalt 48 RJ-45 Gigabit Ethernet-portar samt 4 SFP-modulplatser för fiberanslutning.
Vad är vidarebefordringshastigheten för denna switch?
Vidarebefordringshastigheten är 77,376 Mpps (miljoner paket per sekund), vilket anger hur snabbt switchen kan processa paket.