Ubiquiti Networks UniFi USW-48-POE Gen2, 48-port Gigabit med 32xPoE+, 4xSFP, 195W
Nej10G stöd
32Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar
48Antal RJ-45
4Antal SFP-modulplatser
JaAuto MDI / MDI-X
442,4 mmBredd
285 mmDjup
JaFläktlös

Butiker
Prisjämförelse (1)
databyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 13:05
Frakt vid kassa
8 190 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu8 190 kr
Lägst senaste 30 dagarna7 990 kr
Lägst senaste 3 mån7 990 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Ubiquiti Networks |
| EAN / GTIN | 817882028967 |
| MPN | USW-48-POE |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 13:05 |
| 10G stöd | Nej |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 32 |
| Antal RJ-45 | 48 |
| Antal SFP-modulplatser | 4 |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Bredd | 442,4 mm |
| Djup | 285 mm |
| Fläktlös | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Genomströmning | 52 Gbit/s |
| Hastighet vid vidarebefordran | 77,38 Mpps |
| Höjd | 43,7 mm |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Power over Ethernet (PoE)-effekt per port | 32 W |
| Produktens färg | Rostfritt stål |
| Rackmontering | Ja |
| SKU | USW-48-POE |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja |
| Strömförbrukning (max) | 45 W |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Switch kapacitet | 104 Gbit/s |
| Switch lager | L2 |
| Switch typ | hanterad |
| Temperatur vid drift | -5 - 40 ° C |
| Tillverkare | Ubiquiti Networks |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 195 W |
| Typ av Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| VLAN-stöd | Ja |
| Vikt | 4,52 kg |
Vanliga frågor
Hur många PoE+-portar har denna switch och vad är den totala PoE-budgeten?
Switchen har 32 PoE+-portar med en total PoE-budget på 195 W.
Har denna switch stöd för 10 Gigabit Ethernet?
Nej, switchen har inte stöd för 10 Gigabit Ethernet. Den har 48 Gigabit RJ-45-portar och 4 SFP-modulplatser för 1 Gbps-anslutningar.
Är switchen fläktlös och därmed lämplig för ljudkänsliga miljöer?
Ja, switchen är fläktlös, vilket gör den tyst och lämplig för kontor eller andra ljudkänsliga miljöer.
Vad är genomströmningen och paketvidarebefordringshastigheten?
Genomströmningen är 52 Gbit/s och hastigheten vid vidarebefordran är 77,38 Mpps.