Ubiquiti USW-Enterprise-8-PoE Switch Enterprise 8 PoE
Nej10G stöd
100 - 240 VAC-inspänning
Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8Anslutningar
8Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar
2Antal SFP+-modulplatser
8Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar
248 mmBredd
JaBruksanvisning

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 24 maj 2026 18:47
Frakt vid kassa
5 543 kr
Till butikdatabyran.nu
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 20:22
Frakt vid kassa
5 990 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu5 543 kr
Lägst senaste 30 dagarna5 293 kr
Lägst senaste 3 mån5 293 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Ubiquiti |
| EAN / GTIN | 810010074775 |
| MPN | 3022599 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 20:22 |
| 10G stöd | Nej |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Anslutningar | Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8 |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 8 |
| Antal SFP+-modulplatser | 2 |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 8 |
| Bredd | 248 mm |
| Bruksanvisning | Ja |
| Certifikat | Certifikat för överensstämmelse CE |
| Certifikat för överensstämmelse | CE |
| Data transmission | Switch kapacitet 80 Gbit/s |
| Design | Rackmontering Ja |
| Djup | 200 mm |
| Förpackningens innehåll | Bruksanvisning Ja |
| Genomströmning | 40 Gbit/s |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Hastighet vid vidarebefordran | 59,52 Mpps |
| Höjd | 44 mm |
| Ingående ström | 2 A |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 95% |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Kontakta tillverkaren | www.ui.com/contact |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Länk |
| Logistikdata | Harmonized System (HS)-kod 85176990 |
| Management features | Switch typ hanterad |
| Material, hölje | Polykarbonat |
| Miljökrav | Temperatur vid drift -5 - 45 ° C |
| Monteringsbar på väggen | Ja |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja |
| Power over Ethernet (PoE)-effekt per port | 32 W |
| Producent | Ubiquiti |
| Produktens färg | Rostfritt stål |
| Rackmontering | Ja |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Strömtillförsel | Strömförsörjning ingår Ja |
| Switch kapacitet | 80 Gbit/s |
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L3 |
| Temperatur vid drift | -5 - 45 ° C |
| Till producentens hemsida | www.ubnt.com/ |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 120 W |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Varunummer | 3022599 |
| Vikt | 2,4 kg |
| Vikt & dimension | Bredd 248 mm |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
Vanliga frågor
Vilken PoE-budget har USW Enterprise 8 PoE?
Switchen har en total PoE-budget på 120 W, med max 32 W per port för PoE+.
Hur många 2,5 GbE-portar har den?
Switchen har 8 st RJ-45-portar som stöder 2,5 GbE (2,5 Gigabit Ethernet).
Vilka uplink-alternativ finns?
Den har 2 st SFP+-modulplatser för 10 GbE-anslutning, vilket ger flexibla uplink-möjligheter.
Vad är genomströmningen och vidarebefordringshastigheten?
Genomströmningen är 40 Gbit/s och vidarebefordringshastigheten är 59,52 Mpps.
Vilka är måtten på switchen?
Switchen har måtten 248 mm bred, 200 mm djup och 44 mm hög, vilket gör den lämplig för rackmontering.