Ubiquiti UniFi USW Pro Max 24 PoE, 8x2.5GbE PoE++, 16xGigabit PoE+, 2x10GbE SFP+, Layer3, 400W,
Ja10G stöd
32000 posterAdresstabellstorlek
2Antal 10G ethernetportar (koppar)
22Antal 2.5G ethernetportar (koppar)
24Antal Power over Ethernet 4PPoE (PoE++)-portar
22Antal RJ-45
4Antal SFP+-modulplatser
1000Antal VLAN

Butiker
Prisjämförelse (1)
databyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 09:54
Frakt vid kassa
13 390 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu13 390 kr
Lägst senaste 30 dagarna12 490 kr
Lägst senaste 3 mån12 490 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Ubiquiti Networks |
| EAN / GTIN | 810084696606 |
| MPN | USW-PRO-HD-24-POE |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 09:54 |
| 10G stöd | Ja |
| Adresstabellstorlek | 32000 poster |
| Antal 10G ethernetportar (koppar) | 2 |
| Antal 2.5G ethernetportar (koppar) | 22 |
| Antal Power over Ethernet 4PPoE (PoE++)-portar | 24 |
| Antal RJ-45 | 22 |
| Antal SFP+-modulplatser | 4 |
| Antal VLAN | 1000 |
| Bredd | 442,4 mm |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| Djup | 400 mm |
| Formfaktor | 1U |
| Genomströmning | 115 Gbit/s |
| Hastighet vid vidarebefordran | 171 Mpps |
| Höjd | 44 mm |
| IGMP-snooping | Ja |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Kabel inkluderad | Energiljus |
| Loopskydd | Ja |
| Material, hölje | SGCC |
| Paketbuffertminne | 2 MB |
| Power over Ethernet (PoE)-effekt per port | 15,4 W |
| Produktens färg | Grå |
| Rackmontering | Ja |
| Rackmonteringssats | Ja |
| SKU | USW-PRO-HD-24-POE |
| Staplingsbar | Ja |
| Strömförbrukning (max) | 60 W |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 230 Gbit/s |
| Switch lager | L2/L3 |
| Switch typ | hanterad |
| Temperatur vid drift | -5 - 40 ° C |
| Tillverkare | Ubiquiti Networks |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 600 W |
| Typ av Ethernet-portar | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| VLAN-funktioner | Voice VLAN |
| VLAN-stöd | Ja |
| Vikt | 6,2 kg |
| Överföringsbegränsning | Ja |
Vanliga frågor
Hur många PoE++-portar har denna switch och vilken total PoE-budget har den?
Switchen har 24 portar som stödjer PoE++ (4PPoE) och en total PoE-budget på 400 W.
Vilka hastigheter stödjer portarna på Ubiquiti USW Pro Max 24 PoE?
Switchen har 8 portar med 2,5 GbE PoE++, 16 portar med Gigabit PoE+, 2 portar med 10 GbE SFP+ och ytterligare 2 SFP+-platser (totalt 4 SFP+-modulplatser).
Stödjer switchen Layer 3-funktioner som routing?
Ja, detta är en Layer 3-switch, vilket innebär att den kan utföra routing mellan VLAN och subnät.
Vad är Etherlighting och finns det på denna modell?
Etherlighting är Ubiquitis teknik för portbelysning som underlättar kabelhantering. Ja, denna modell har Etherlighting.
Hur många VLAN kan konfigureras på switchen?
Switchen stödjer upp till 1000 VLAN.