Ubiquiti UniFi Pro Max 48 PoE Switch
Nej10G stöd
32000 posterAdresstabellstorlek
16Antal 2.5G ethernetportar (koppar)
32Antal Gigabit Ethernet (koppar)-portar
16Antal Power over Ethernet 4PPoE (PoE++)-portar
32Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar
48Antal RJ-45
4Antal SFP+-modulplatser

Butiker
Prisjämförelse (1)
databyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 17:43
Frakt vid kassa
16 290 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu16 290 kr
Lägst senaste 30 dagarna16 290 kr
Lägst senaste 3 mån16 290 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Ubiquiti Networks |
| EAN / GTIN | 810084692721 |
| MPN | USW-PRO-MAX-48-POE |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 17:43 |
| 10G stöd | Nej |
| Adresstabellstorlek | 32000 poster |
| Antal 2.5G ethernetportar (koppar) | 16 |
| Antal Gigabit Ethernet (koppar)-portar | 32 |
| Antal Power over Ethernet 4PPoE (PoE++)-portar | 16 |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 32 |
| Antal RJ-45 | 48 |
| Antal SFP+-modulplatser | 4 |
| Antal VLAN | 1000 |
| Bredd | 442,4 mm |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| Djup | 399,6 mm |
| Formfaktor | 1U |
| Genomströmning | 112 Gbit/s |
| Hastighet vid vidarebefordran | 167 Mpps |
| Höjd | 43,7 mm |
| IGMP-snooping | Ja |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Kabel inkluderad | Energiljus |
| Loopskydd | Ja |
| Material, hölje | SGCC |
| Paketbuffertminne | 2 MB |
| Power over Ethernet (PoE)-effekt per port | 15,4 W |
| Produktens färg | Grå |
| Rackmontering | Ja |
| Rackmonteringssats | Ja |
| SKU | USW-PRO-MAX-48-POE |
| Strömförbrukning (max) | 820 W |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 224 Gbit/s |
| Switch lager | L3 |
| Switch typ | hanterad |
| Temperatur vid drift | -5 - 40 ° C |
| Tillverkare | Ubiquiti Networks |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 720 W |
| Typ av Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Typ av PoE (Power over Ethernet) som stöds | PoE+, PoE++ (4PPoE) |
| VLAN-funktioner | Voice VLAN |
| VLAN-stöd | Ja |
| Vikt | 6,2 kg |
| Överföringsbegränsning | Ja |
Vanliga frågor
Vilken typ av SFP+-moduler stöder switchen?
Switchen har 4 SFP+-modulplatser som stöder 10 Gbps-anslutningar, exempelvis för fiber eller DAC-kablar.
Hur många VLAN kan konfigureras på switchen?
Switchen stöder upp till 1000 VLAN, vilket möjliggör segmentering av nätverket för olika ändamål.
Har switchen stöd för broadcast storm-kontroll?
Ja, switchen har broadcast storm-kontroll för att förhindra nätverksöversvämning.