Ubiquiti UniFi Switch Pro Max 48
Typ av enhet Switch - 48 portar - L3 - AdministreradAllmänt
44.2 cmBredd
44.2 cm x 32.5 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.2 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör Rackmonteringssats, strömsladdDiverse
32.5 cmDjup
0810084692745EAN
100 wattEffekt

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 24 maj 2026 08:39
Frakt vid kassa
7 825 kr
Till butikdatabyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 09:14
Frakt vid kassa
8 890 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu7 825 kr
Lägst senaste 30 dagarna7 660 kr
Lägst senaste 3 mån7 660 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Ubiquiti |
| EAN / GTIN | 810084692745 |
| MPN | 3230630 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 09:14 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 48 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 44.2 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.2 cm x 32.5 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.2 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Rackmonteringssats, strömsladd |
| Djup | 32.5 cm |
| Effekt | 100 watt |
| Energiförbrukning vid drift | 100 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 32 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 16 x 2.5GBase-T RJ-45 4 x 10GBase-T SFP+ |
| Funktioner | Stålhus, återställningsknapp, IGMP snooping, port inaktiv, RSTP-stöd, portisolering, Storm Control, Voice VLAN, portspegling, portaggregering, LACP, begränsning av multicast/sändningshastighet, MAC adressautentisering, flödeskontroll, 802.1x-autentisering, Jumbo Frames-support, loopskydd, DHCP-snooping, DHCP-swkydd, utgångshastighetsbegränsning, LLDP-MED, ACL-stöd, DHCP-relä, Inter-VLAN Routing, statisk routing, Etherlighting-portar, LED-statusindikatorer, VLAN-stöd |
| Gränssnitt | 32 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 16 x 2.5GBase-T RJ-45 4 x 10GBase-T SFP+ |
| Höjd | 4.4 cm |
| Inbyggda enheter | 1,3-tums pekskärmsdisplay |
| Inkluderade tillbehör | Rackmonteringssats, strömsladd |
| Kontakta tillverkaren | www.ui.com/contact |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 90 % (icke-kondenserade) |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -5 °C |
| Min temperatur vid drift | -5 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | STP, RSTP |
| Portar | 32 x 10/100/1000 + 16 x 2.5GBase-T + 4 x 10 Gigabit Ethernet |
| Prestanda | Ickeblockerande omkopplingsgenomströmning: 112 Gbps Växlingskapacitet: 224 Gbps |
| Producent | Ubiquiti |
| Produktbeskrivning | Ubiquiti UniFi Switch Pro Max 48 - switch - 48 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Standarder som följs | IEEE 802.1x |
| Statusindikatorer | RPS (Redundant Power Supply), status, länk/aktivitet/hastighet |
| Strömtillförsel | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.ubnt.com/ |
| Typ av enhet | Switch - 48 portar - L3 - Administrerad |
| Varunummer | 3230630 |
| Vikt | 4.8 kg |
Vanliga frågor
Hur många 2.5GbE-portar har USW Pro Max 48?
Switchen har 16 portar med 2.5GbE (koppar) och 32 portar med Gigabit Ethernet, totalt 48 RJ-45-portar.
Vilka SFP+-portar finns och vilken hastighet stödjer de?
Switchen har 4 SFP+-modulplatser som stödjer 10GbE, vilket möjliggör snabb upplänk till andra enheter.
Vad är genomströmningen och vidarebefordringshastigheten?
Genomströmningen är 112 Gbit/s och vidarebefordringshastigheten är 166,656 Mpps, vilket ger hög prestanda för nätverkstrafik.
Stödjer switchen Layer 3-funktioner och broadcast storm-kontroll?
Ja, det är en Layer 3-switch och den har broadcast storm-kontroll för att hantera nätverksstormar.
Vilka fysiska mått har USW Pro Max 48?
Switchen har bredd 442,4 mm, djup 325 mm, höjd 43,7 mm och är i 1U-formfaktor, lämplig för rackmontering.