Ubiquiti UniFi USW Pro XG 24, 8x2.5GbE, 16x10GbE, 2x25GbE SFP28, Layer3, Etherlighting
Ja10G stöd
128000 posterAdresstabellstorlek
16Antal 10G ethernetportar (koppar)
8Antal 2.5G ethernetportar (koppar)
24Antal RJ-45
2Antal SFP28-ingångar
1000Antal VLAN
442 mmBredd

Butiker
Prisjämförelse (1)
databyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 08:05
Frakt vid kassa
15 690 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu15 690 kr
Lägst senaste 30 dagarna15 690 kr
Lägst senaste 3 mån15 690 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Ubiquiti Networks |
| EAN / GTIN | 810177160779 |
| MPN | USW-Pro-XG-24 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 08:05 |
| 10G stöd | Ja |
| Adresstabellstorlek | 128000 poster |
| Antal 10G ethernetportar (koppar) | 16 |
| Antal 2.5G ethernetportar (koppar) | 8 |
| Antal RJ-45 | 24 |
| Antal SFP28-ingångar | 2 |
| Antal VLAN | 1000 |
| Bredd | 442 mm |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| Djup | 480 mm |
| Formfaktor | 1U |
| Genomströmning | 230 Gbit/s |
| Hastighet vid vidarebefordran | 342 Mpps |
| Höjd | 44 mm |
| IGMP-snooping | Ja |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Kabel inkluderad | Energiljus |
| Loopskydd | Ja |
| Material, hölje | SGCC |
| Paketbuffertminne | 8 MB |
| Produktens färg | Grå |
| Rackmontering | Ja |
| Rackmonteringssats | Ja |
| SKU | USW-Pro-XG-24 |
| Staplingsbar | Ja |
| Strömförbrukning (max) | 150 W |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 460 Gbit/s |
| Switch lager | L2/L3 |
| Switch typ | hanterad |
| Temperatur vid drift | -5 - 40 ° C |
| Tillverkare | Ubiquiti Networks |
| Typ av Ethernet-portar | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| VLAN-funktioner | Interface-based VLAN, Voice VLAN |
| VLAN-stöd | Ja |
| Vikt | 7,2 kg |
| Överföringsbegränsning | Ja |
Vanliga frågor
Vilka portar har Ubiquiti UniFi USW Pro XG 24?
Switchen har 24 RJ-45-portar: 8 st 2.5GbE och 16 st 10GbE. Dessutom finns 2 st SFP28-ingångar för 25GbE-anslutning.
Stöder switchen Layer 3-funktioner?
Ja, det är en Layer 3-switch, vilket innebär att den kan utföra routing mellan VLAN. Den har stöd för upp till 1000 VLAN.
Vilka mått har switchen och är den rackmonterbar?
Switchen har bredd 442 mm, djup 480 mm och formfaktor 1U, vilket gör den lämplig för rackmontering.
Har switchen broadcast storm-kontroll?
Ja, den har broadcast storm-kontroll för att förhindra nätverksstörningar.