Ubiquiti UniFi USW Pro XG 48 PoE, 16x2.5GbE PoE+++, 32x10GbE PoE+++, 4x25GbE SFP+, Layer3,
Ja10G stöd
128000 posterAdresstabellstorlek
32Antal 10G ethernetportar (koppar)
16Antal 2.5G ethernetportar (koppar)
48Antal RJ-45
4Antal SFP28-ingångar
1000Antal VLAN
442 mmBredd

Butiker
Prisjämförelse (1)
databyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 13:09
Frakt vid kassa
35 190 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu35 190 kr
Lägst senaste 30 dagarna27 990 kr
Lägst senaste 3 mån27 990 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Ubiquiti Networks |
| EAN / GTIN | 810177160748 |
| MPN | USW-Pro-XG-48-PoE |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 13:09 |
| 10G stöd | Ja |
| Adresstabellstorlek | 128000 poster |
| Antal 10G ethernetportar (koppar) | 32 |
| Antal 2.5G ethernetportar (koppar) | 16 |
| Antal RJ-45 | 48 |
| Antal SFP28-ingångar | 4 |
| Antal VLAN | 1000 |
| Bredd | 442 mm |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| Djup | 480 mm |
| Formfaktor | 1U |
| Genomströmning | 460 Gbit/s |
| Hastighet vid vidarebefordran | 684 Mpps |
| Höjd | 44 mm |
| IGMP-snooping | Ja |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Kabel inkluderad | Energiljus |
| Loopskydd | Ja |
| Material, hölje | SGCC |
| Paketbuffertminne | 8 MB |
| Power over Ethernet (PoE)-effekt per port | 15,4 W |
| Produktens färg | Grå |
| Rackmontering | Ja |
| Rackmonteringssats | Ja |
| SKU | USW-Pro-XG-48-PoE |
| Staplingsbar | Ja |
| Strömförbrukning (max) | 1280 W |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 920 Gbit/s |
| Switch lager | L3 |
| Switch typ | hanterad |
| Temperatur vid drift | -5 - 40 ° C |
| Tillverkare | Ubiquiti Networks |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 1080 W |
| Typ av Ethernet-portar | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Typ av PoE (Power over Ethernet) som stöds | PoE+++ |
| VLAN-funktioner | Interface-based VLAN, Voice VLAN |
| VLAN-stöd | Ja |
| Vikt | 8,7 kg |
| Överföringsbegränsning | Ja |
Vanliga frågor
Hur många 10GbE PoE+++-portar har denna switch?
Switchen har 32 st 10GbE PoE+++-portar (koppar) för höghastighetsnätverk och strömförsörjning.
Vilken typ av SFP+-portar finns och hur många?
Switchen har 4 st SFP28-ingångar som stöder 25GbE-anslutningar.
Vad är Etherlighting och har den broadcast storm-kontroll?
Etherlighting är Ubiquitis portbelysningssystem som visar portstatus. Switchen har även broadcast storm-kontroll för att förhindra nätverksstormar.