ZyXEL XGS2220 Series XGS2220-30
Ja10G stöd
100 - 240 VAC-inspänning
JaARP-inspektion
32000 posterAdresstabellstorlek
Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 24Anslutningar
2Antal 10G ethernetportar (koppar)
24Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar
4Antal installerade SFP+-moduler

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 01:51
Frakt vid kassa
4 949 kr
Till butikdatabyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 13:48
Frakt vid kassa
6 890 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu4 949 kr
Lägst senaste 30 dagarna4 949 kr
Lägst senaste 3 mån4 949 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Zyxel |
| EAN / GTIN | 4718937624942 |
| MPN | 3196288 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 13:48 |
| 10G stöd | Ja |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| ARP-inspektion | Ja |
| Adresstabellstorlek | 32000 poster |
| Anslutningar | Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 24 |
| Antal 10G ethernetportar (koppar) | 2 |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 24 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 4 |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Autentiseringstyp | IEEE 802.1x, RADIUS, TACACS+ |
| BPDU-filtrering/-skydd | Ja |
| Bevakning | DHCP-funktioner DHCP relay, DHCP server |
| Bredd | 441 mm |
| Certifikat | Certifikat för överensstämmelse CE, Federal Communications Commission (FCC), Direktivet om lågspänning (LVD), RoHS |
| Certifikat för överensstämmelse | CE, Federal Communications Commission (FCC), Direktivet om lågspänning (LVD), RoHS |
| DHCP-funktioner | DHCP relay, DHCP server |
| Data transmission | Adresstabellstorlek 32000 poster |
| Design | Rackmontering Ja |
| Djup | 270 mm |
| Flashminne | 64 MB |
| Fuktighet (förvaring) | 10 - 90% |
| Förpackning | Förpackningens bredd 616 mm |
| Förpackningens bredd | 616 mm |
| Förpackningens höjd | 107 mm |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Ja |
| Hastighet vid vidarebefordran | 125 Mpps |
| Höjd | 44 mm |
| IGMP proxy | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| Internminne | 1024 MB |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 95% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Kryptering/säkerhet | SNMP, SNMPv2, SNMPv3 |
| LED-indikatorer | Ja |
| Låddjup | 355 mm |
| Management features | Switch typ hanterad |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 520,185 h |
| Miljökrav | Temperatur vid drift -20 - 50 ° C |
| Molnhanterat | Ja |
| Multicast listener discovery (MLD)-snooping | MLD v1/v2 |
| Multicast-funktioner | Multicast-stöd Ja |
| Multicast-stöd | Ja |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Paketbuffertminne | 2 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Nej |
| Prestanda | Internminne 1024 MB |
| Producent | ZyXEL |
| Produktens färg | Svart |
| Protokoll | GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) Ja |
| Rackmontering | Ja |
| Statisk routning | Ja |
| Strömförbrukning (max) | 37,62 W |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Strömkälla | AC |
| Strömtillförsel | Strömkälla AC |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
Vanliga frågor
Hur många 10 Gbps-portar har Zyxel XGS2220-30 och vilka typer?
Switchen har totalt 6 portar med 10 Gbps-hastighet: 2 st RJ45 (koppar) och 4 st SFP+ (fiber).
Stöder Zyxel XGS2220-30 jumboramar?
Ja, switchen har stöd för jumboramar, vilket möjliggör effektivare dataöverföring med större paket.
Vad är vidarebefordringshastigheten för denna switch?
Vidarebefordringshastigheten är 125 Mpps (miljoner paket per sekund), vilket anger hur många paket switchen kan processa per sekund.
Har Zyxel XGS2220-30 IGMP-snooping?
Ja, IGMP-snooping stöds, vilket optimerar multicast-trafik genom att endast skicka data till portar som efterfrågar den.