ZyXEL XGS2220 Series XGS2220-54FP
Typ av enhet Switch - 48 portar - AdministreradAllmänt
44.1 cmBredd
44.1 cm x 33 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.1 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör StrömsladdDiverse
33 cmDjup
4718937625130EAN
58 cmEmballagets bredd

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 12:13
Frakt vid kassa
16 938 kr
Till butikdatabyran.nu
OkändUppdaterad 25 maj 2026 19:57
Frakt vid kassa
19 690 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu16 938 kr
Lägst senaste 30 dagarna16 938 kr
Lägst senaste 3 mån16 938 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Zyxel |
| EAN / GTIN | 4718937625130 |
| MPN | 3194638 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 12:13 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 48 portar - Administrerad |
| Bredd | 44.1 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.1 cm x 33 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.1 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Strömsladd |
| Djup | 33 cm |
| Emballagets bredd | 58 cm |
| Emballagets djup | 50.3 cm |
| Emballagets höjd | 9.5 cm |
| Emballagets vikt | 6.33 kg |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 40 x 100 / 1000Base-T RJ-45 PoE+ 8 x 100 / 1000Base-T RJ-45 PoE++ - 60 W 2 x 1/2.5/5/10GBase-T RJ-45 PoE++ - 60 W 4 x 1/10GBase-SX SFP+ |
| Flash-minne | 64 MB |
| Funktioner | Nivå 3-växling, 2kV överspänningsskydd, 6KV ESD-skydd (kontakturladdning), 8KV ESD-skydd (luftrumsurladdning), IGMP snooping, Smart Fan |
| Gränssnitt | 40 x 100 / 1000Base-T RJ-45 PoE+ 8 x 100 / 1000Base-T RJ-45 PoE++ - 60 W 2 x 1/2.5/5/10GBase-T RJ-45 PoE++ - 60 W 4 x 1/10GBase-SX SFP+ |
| Höjd | 4.4 cm |
| Inkluderade tillbehör | Strömsladd |
| Jumbo Frame-support | 9000 byte |
| Kapacitet | Roteringsbord: 64 IP-gränssnitt: 32 IPv4-vidarekopplingstabellposter: up to 1000 IPv6-vidarekopplingstabellposter: upp till 512 |
| Lokalisering | Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 10 - 90 % (icke-kondenserade) |
| MAC Address Table Size | 32K poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 227,352 timmar |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -20 °C |
| Min temperatur vid drift | -20 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets bredd 58 cm |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | IGMP |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE++ |
| PoE-budget | 960 W |
| Portar | 48 x Gigabit Ethernet + 6 x 10 Gigabit (överordnad länk) |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 216 Gbps Vidarebefordringsfrekvens: 161 Mpps Storlek på paketbuffert: 2 MB |
| Producent | ZyXEL |
| Produktbeskrivning | Zyxel XGS2220 Series XGS2220-54FP - switch - L3-åtkomst, NebulaFLEX Cloud, 960 W - 48 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| RAM | 1 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Strömtillförsel | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.zyxel.com |
| Typ av enhet | Switch - 48 portar - Administrerad |
| Varunummer | 3194638 |
| Vikt | 5 kg |
Vanliga frågor
Vad är den totala PoE-budgeten för Zyxel XGS2220-54FP?
Switchen har en total PoE-budget på 960W, fördelad över 40 Gigabit Ethernet PoE+-portar och 8 Gigabit Ethernet PoE++-portar.
Hur många 10 Gigabit-portar har Zyxel XGS2220-54FP och vilka typer?
Switchen har totalt 6 portar med 10G-stöd: 2 st 10GBase-T RJ45 och 4 st 10G SFP+ (med installerade moduler).
Stöder Zyxel XGS2220-54FP Jumbo Frames och IGMP-snooping?
Ja, switchen stöder både Jumbo Frames (större paketstorlekar) och IGMP-snooping för effektiv multicast-trafik.