Zyxel Nebula XMG1930 24x2.5G 2x10G 2xSFP+ PoE 700W Switch
Typ av enhet Switch - 24 portar - L3 Lite - smartAllmänt
44.1 cmBredd
44.1 cm x 33 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.1 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör StrömsladdDiverse
33 cmDjup
4718937622078EAN
59.2 cmEmballagets bredd

Butiker
Prisjämförelse (3)
buyn.se
I lagerUppdaterad 20 maj 2026 20:10
Frakt vid kassa
16 900 kr
Till butikdatabyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 09:13
Frakt vid kassa
17 490 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu16 900 kr
Lägst senaste 30 dagarna17 490 kr
Lägst senaste 3 mån17 490 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Zyxel |
| EAN / GTIN | 4718937622078 |
| MPN | XMG1930-30HP-ZZ0101F |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 09:13 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 24 portar - L3 Lite - smart |
| Bredd | 44.1 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.1 cm x 33 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.1 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Strömsladd |
| Djup | 33 cm |
| Emballagets bredd | 59.2 cm |
| Emballagets djup | 50.5 cm |
| Emballagets höjd | 9.7 cm |
| Emballagets vikt | 6.04 kg |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 2.5GBase-T RJ-45 PoE+ 4 x 2.5GBase-T RJ-45 PoE++ - 60 W 4 x 10GBase-T RJ-45 PoE++ - 60 W 2 x 1/10Gbit LAN SFP+ |
| Flash-minne | 32 MB |
| Funktioner | 2 MB paketbuffert, överspänningsskydd, ESD Protector, Loop Guard, VLAN-stöd, IVL, portbaserad VLAN, Voice VLAN, GVRP, MAC adressautentisering, Port Security, portisolering, Guest VLAN, PPPoE-relä, CPU-skydd, RADIUS Server, policybaserad hastighetsbegränsning, Storm Control, SPQ, WFQ, WRR, IGMP snooping, IGMP-drossling, IGMP-filtrering, SNMP-fälla, Syslog-stöd, LLDP-MED, ZyXEL iStacking Technology, NTP-server, schemaläggning av PoE, MIB stöds |
| Gränssnitt | 24 x 2.5GBase-T RJ-45 PoE+ 4 x 2.5GBase-T RJ-45 PoE++ - 60 W 4 x 10GBase-T RJ-45 PoE++ - 60 W 2 x 1/10Gbit LAN SFP+ |
| Höjd | 4.4 cm |
| Inkluderade tillbehör | Strömsladd |
| Jumbo Frame-support | 12.000 byte |
| Kapacitet | IPv4-vidarekopplingstabellposter: 512 IPv6-vidarekopplingstabellposter: 512 Roteringsbord: 32 IP-gränssnitt: 32 |
| Krypteringsalgoritm | SSL, SHA-2 |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16K poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 587,922.31 timmar |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -20 °C |
| Min temperatur vid drift | -20 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets bredd 59.2 cm |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | L2PT |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE++ |
| PoE-budget | 700 W |
| Portar | 20 x 100/1000/2.5G (PoE+) + 4 x 100/1000/2.5G (PoE++) + 4 x 1/2.5/5/10 (PoE++) + 2 x Gigabit SFP / 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 240 Gbps Vidarebefordringsfrekvens: 178,5 Mpps |
| Producent | ZyXEL |
| Produktbeskrivning | Zyxel XMG1930 Series XMG1930-30HP - switch - hanterat, NebulaFLEX-moln - 24 portar - smart - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet |
| RAM | 256 MB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3z, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3an, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1D, IEEE 802.1w, IEEE 802.1s, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Strömtillförsel | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.zyxel.com |
| Typ av enhet | Switch - 24 portar - L3 Lite - smart |
| Undertyp | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 3219030 |
| Verifieringsmetod | RADIUS |
| Vikt | 4.85 kg |
Vanliga frågor
Hur många PoE+-portar har Zyxel Nebula XMG1930 och vilken total PoE-budget har switchen?
Switchen har 20 PoE+-portar och en total PoE-budget på 700 W, vilket räcker för att driva flera accesspunkter eller övervakningskameror.
Hur många 10 Gbps-portar har switchen och vilka typer?
Switchen har totalt 4 portar med 10 Gbps-stöd: 2 st 10GBase-T (koppar) och 2 st SFP+ (fiber), vilket ger flexibla uplink-möjligheter.
Har switchen broadcast storm-kontroll?
Ja, Zyxel Nebula XMG1930 har broadcast storm-kontroll, vilket skyddar nätverket från överbelastning orsakad av broadcast-stormar.