Zyxel XGS2220-54, 48-Port Gigabit RJ45, 2x10Gbe RJ45, 4x10Gbe SFP+, Layer 3, 1 år Nebula Pro
Ja10G stöd
32000 posterAdresstabellstorlek
2Antal 10G ethernetportar (koppar)
48Antal RJ-45
4Antal installerade SFP+-moduler
441 mmBredd
270 mmDjup
161 MppsHastighet vid vidarebefordran

Butiker
Prisjämförelse (2)
databyran.nu
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 15:03
Frakt vid kassa
10 900 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu10 900 kr
Lägst senaste 30 dagarna10 900 kr
Lägst senaste 3 mån10 900 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Zyxel |
| EAN / GTIN | 760559129606 |
| MPN | XGS2220-54-EU0101F |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 15:03 |
| 10G stöd | Ja |
| Adresstabellstorlek | 32000 poster |
| Antal 10G ethernetportar (koppar) | 2 |
| Antal RJ-45 | 48 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 4 |
| Bredd | 441 mm |
| Djup | 270 mm |
| Hastighet vid vidarebefordran | 161 Mpps |
| Höjd | 44 mm |
| IGMP-snooping | Ja |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 95% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Paketbuffertminne | 2 MB |
| Produktlänk | https://www.zyxel.com/se/sv/products/switch/24-48-port-gbe-l3-access-switch-with-6-10g-uplink-xgs2220-series/overview |
| Rackmontering | Ja |
| SKU | XGS2220-54-EU0101F |
| Strömförbrukning (max) | 57,31 W |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 216 Gbit/s |
| Switch lager | L3 |
| Switch typ | hanterad |
| Temperatur vid drift | -20 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Tillverkare | ZyXEL |
| Typ av Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Vikt | 3,85 kg |
Vanliga frågor
Hur många 10 Gbps-portar har Zyxel XGS2220-54 och vilka typer?
Switchen har totalt 6 portar med 10 Gbps-hastighet: 2 stycken RJ45 (koppar) och 4 stycken SFP+-moduler (fiber).
Vad är den totala vidarebefordringshastigheten för denna switch?
Vidarebefordringshastigheten är 161 Mpps (miljoner paket per sekund), vilket är tillräckligt för att hantera full linjehastighet på alla portar samtidigt.
Stöder Zyxel XGS2220-54 jumboramar och IGMP-snooping?
Ja, switchen stöder både jumboramar (för ökad effektivitet vid stora dataöverföringar) och IGMP-snooping (för att optimera multicast-trafik).