ZyXEL XS1930-12HP 10-port 10G Multi-Gigabit Lite-L3 Smart Managed Switch
Ja10G stöd
100 - 240 VAC-inspänning
16000 posterAdresstabellstorlek
Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 10Anslutningar
8Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar
2Antal SFP+-modulplatser
10Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar
0Antal installerade SFP-moduler

Butiker
Prisjämförelse (3)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 06:47
Frakt vid kassa
8 157 kr
Till butikbuyn.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 09:34
Frakt vid kassa
8 250 kr
Till butikdatabyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 17:03
Frakt vid kassa
14 990 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu8 157 kr
Lägst senaste 30 dagarna8 157 kr
Lägst senaste 3 mån8 157 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Zyxel |
| EAN / GTIN | 4718937605262 |
| MPN | 2954753 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 17:03 |
| 10G stöd | Ja |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Adresstabellstorlek | 16000 poster |
| Anslutningar | Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 10 |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 8 |
| Antal SFP+-modulplatser | 2 |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 10 |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Bredd | 330 mm |
| CLI (Configuring Location Settings) | Ja |
| Data transmission | Adresstabellstorlek 16000 poster |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Design | Rackmontering Ja |
| Djup | 230 mm |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Höjd | 44 mm |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3x |
| LED-indikatorer | Ja |
| Logistikdata | Harmonized System (HS)-kod 85176990 |
| MIB stödd | Y |
| Management features | Switch typ hanterad |
| Miljökrav | Temperatur vid drift -20 - 50 ° C |
| Molnhanterat | Ja |
| Multicast-funktioner | Multicast-stöd Ja |
| Multicast-stöd | Ja |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3x |
| Portspegling | Ja |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja |
| Producent | ZyXEL |
| Produktens färg | Svart |
| Rackmontering | Ja |
| Strömförbrukning (max) | 493 W |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Strömtillförsel | Strömförsörjning ingår Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 240 Gbit/s |
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L3 |
| Temperatur vid drift | -20 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Till producentens hemsida | www.zyxel.com |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 375 W |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| VLAN-stöd | Ja |
| Varunummer | 2954753 |
| Vikt | 2,8 kg |
| Vikt & dimension | Bredd 330 mm |
| Värmeavgivning | 151,06 BTU/h |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
Vanliga frågor
Vilka avancerade funktioner för nätverkshantering ingår?
Switchen har stöd för VLAN, QoS, ACL, DHCP Snooping, LACP, Port Security och IGMP Snooping, vilket möjliggör detaljerad trafikstyrning och säkerhet.
Hur många SFP+-portar finns för fiberanslutning?
Det finns 2 SFP+-modulplatser som stöder 10 Gbit/s anslutning, idealiska för uplink till annan switch eller server.
Vilka är de fysiska måtten på switchen?
Switchen har måtten 330 mm bred, 230 mm djup och 44 mm hög, vilket gör den lämplig för rackmontering (1U).