ZyXEL XMG1915-10E 8-port 2.5GbE Smart Managed Switch with 2 SFP+ Uplink
Typ av enhet Switch - 10 portar - L3 Lite - smartAllmänt
25 cmBredd
25 cm x 10.4 cm x 2.7 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 25 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör StrömadapterDiverse
10.4 cmDjup
4718937631414EAN
30.6 cmEmballagets bredd

Butiker
Prisjämförelse (3)
proshop.se
I lagerUppdaterad 23 maj 2026 21:03
Frakt vid kassa
2 262 kr
Till butikbuyn.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 09:40
Frakt vid kassa
2 590 kr
Till butikdatabyran.nu
OkändUppdaterad 26 maj 2026 11:38
Frakt vid kassa
3 995 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu2 262 kr
Lägst senaste 30 dagarna2 262 kr
Lägst senaste 3 mån2 262 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Zyxel |
| EAN / GTIN | 4718937631414 |
| MPN | 3255686 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 11:38 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 10 portar - L3 Lite - smart |
| Bredd | 25 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 25 cm x 10.4 cm x 2.7 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 25 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Strömadapter |
| Djup | 10.4 cm |
| Emballagets bredd | 30.6 cm |
| Emballagets djup | 22.5 cm |
| Emballagets höjd | 6.4 cm |
| Emballagets vikt | 1.3 kg |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 2 x 1/10Gbit LAN SFP+ 8 x 2.5GBase-T RJ-45 |
| Flash-minne | 32 MB |
| Funktioner | Fläktlös, 2KV ESD Protector, 1kV spikskydd, ESD Protector, IPv4-support, stöd för IPv6, VLAN-stöd, statisk routing, portbaserad VLAN, Voice VLAN, MAC adressautentisering, LACP, Port Security, portisolering, MAC frys, CPU-skydd, DHCP-snooping, CoS, QoS, SPQ, WFQ, WRR, Storm Control, DSCP-stöd, IGMP snooping, DHCPv6-relä, DHCP-klient, DAD, fast programvara kan uppdateras, NTP-server, MIB stöds, webbportal för GUI-hantering, ZON |
| Gränssnitt | 2 x 1/10Gbit LAN SFP+ 8 x 2.5GBase-T RJ-45 |
| Höjd | 2.7 cm |
| Inkluderade tillbehör | Strömadapter |
| Jumbo Frame-support | 12.000 byte |
| Kapacitet | IPv4-vidarekopplingstabellposter: 128 IPv6-vidarekopplingstabellposter: 128 Roteringsbord: 8 IP-gränssnitt: 8 Paketets bufferstorlek: 1,5 MB |
| Krypteringsalgoritm | SSL, SHA-2 |
| Lokalisering | Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16K poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 646,958 timmar |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets bredd 30.6 cm |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Portar | 8 x 100/1000/2.5G + 2 x Gigabit SFP / 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 80 Gbit/s Vidarebefordringsfrekvens: 59,5 Mpps |
| Producent | ZyXEL |
| Produktbeskrivning | Zyxel XMG1915 Series XMG1915-10E - switch - hanterat, NebulaFLEX-moln - 10 portar - smart |
| Protokoll för administration på distans | SSH-2, HTTPS, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Syslog |
| RAM | 256 MB |
| Standarder som följs | IEEE 802.3z, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1p, IEEE 802.1D, IEEE 802.1w, IEEE 802.1s, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Strömtillförsel | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.zyxel.com |
| Typ av enhet | Switch - 10 portar - L3 Lite - smart |
| Undertyp | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 3255686 |
| Verifieringsmetod | RADIUS |
| Vikt | 760 g |
Vanliga frågor
Hur många 2,5G-portar har denna switch och hur många 10G-portar?
Switchen har 8 st RJ-45-portar med 2,5G-hastighet och 2 st SFP+-modulplatser för 10G-anslutning.
Stöder denna switch jumboramar?
Ja, Zyxel Nebula XMG1915 har stöd för Jumbo Frames.
Vilka administrationsmetoder stöder switchen?
Switchen kan administreras via webbgränssnitt eller molnhantering (Nebula).
Vad är switchens vidarebefordringshastighet?
Vidarebefordringshastigheten är 59,5 Mpps (miljoner paket per sekund).
Vilka mått har switchen?
Switchen har måtten 250 mm bred, 104 mm djup och 27 mm hög.